O gustach się dyskutuje

Wnętrze galerii sztuki z obrazami

Budowanie kolekcji dzieł sztuki  – co warto wiedzieć, aby zacząć?

Czas czytania: 4 min.

Jednym z naszych priorytetów w Xanadu jest pomoc w budowaniu kolekcji, zarówno początkującym miłośnikom sztuki, jak i osobom, którym temat ten jest już bliski.

Z kolekcjonowaniem sztuki należy jednak postępować rozważnie i ostrożnie. Osoby, które zaczynają kupować malarstwo lub rzeźbę zazwyczaj nie poprzestają na kilku pracach. Tylko nieliczni kończą w momencie, kiedy zapełnią ściany własnego domu.

Prawdziwe kolekcjonowanie to zresztą coś więcej niż tylko nabywanie prac. To pasja, która powoduje dalsze zaangażowanie – lekturę książek o sztuce, wertowanie poświęconych jej albumów, odwiedzanie wystaw i wernisaży, planowanie wyjazdów urlopowych i służbowych tak, aby zobaczyć znane kolekcje muzealne i interesujące ekspozycje czasowe w ważnych instytucjach kultury.

Dlatego zrównanie kolekcjonowania z wydawaniem pieniędzy na obrazy byłoby daleko posuniętym uproszczeniem. Czy kolekcjonowanie sztuki jest dla każdego? Jak zacząć, aby od początku robić to świadomie i z głową? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania krótko, ale treściwie.

Kolekcjonowanie – czy to pasja dla każdego?

Przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki może rozpocząć każdy, niezależnie od stopnia zamożności i niezależnie od zdobytej wiedzy. Posiadanie wielkich pieniędzy wcale nie jest konieczne, aby zbudować ciekawy i wartościowy zbiór dzieł sztuki. Przede wszystkim budowanie kolekcji to wieloletni proces, stąd też nakłady finansowe potrzebne do jej stworzenia pozyskiwane są powoli.

Istotne jest, aby już na wstępie ustalić profil zbiorów. Powinien on przystawać do zasobności Twojego portfela.

Jeśli zamarzysz o kolekcjonowaniu klasyki francuskiego impresjonizmu, to jasnym jest, że raczej nigdy, a przynajmniej bardzo długo, nie będzie Cię stać na to, aby nabywać upragnione prace. Jednak, kiedy zdecydujesz się na twórczość współczesnych artystów polskich młodego lub średniego pokolenia, to bez problemu i bez ogromnego wysiłku finansowego zgromadzisz wartościowy i bardzo piękny zbiór prac, który utworzy cenną kolekcję. Będziesz z niej dumny/-a, stale ją poszerzając i ciesząc się jej wartością estetyczną, ale także materialną.

Dlaczego jeszcze warto określić profil kolekcji sztuki?

Określenie profilu kolekcji pozwoli Ci także w mądry sposób poszerzać wiedzę na dany temat. Tak jak wspominaliśmy, nie musisz mieć rozległej wiedzy akademickiej z historii sztuki ani nie musisz doskonale orientować się w obecnych tendencjach, modach czy prognozach na rynku sztuki, aby rozpocząć kolekcjonowanie. Konieczną wiedzę i doświadczenie pozyskasz z czasem, odkrywając to, co naprawdę Cię interesuje.

Wielu kolekcjonerów stało się prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach, a ich wiedza jest naprawdę cenna, bo pochodzi z praktyki.

Określając, choćby ogólnie, profil swojej kolekcji, łatwiej Ci będzie zorientować się w danym obszarze. Trudno śledzić na bieżąco wszystkie aukcje, które publikowane są na portalach aukcyjnych. Jest ich obecnie naprawdę wiele, ciągle też powstają nowe domy aukcyjne, które prześcigają się w pomysłach, co tym razem zaoferować klientom.

Jednak, gdy przykładowo zawęzisz swoje zainteresowania kolekcjonerskie do polskiej sztuki 2. połowy XX wieku albo do artystek tworzących w nurcie realizmu magicznego, o wiele łatwiej będzie Ci wyłapać perełki i poszukiwać wartościowych dzieł. Łatwiej Ci będzie także poszerzać swoją wiedzę mając taką “specjalizację”.

Nie musisz obawiać się zmian

Określenie profilu zbiorów już na początku kolekcjonerskiej przygody jest oczywiście ważne. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie możesz zmienić upodobań i kierunku, w jakim chcesz dalej podążać ze swoją pasją. Sztuka to nie wojsko i zasada, że „saper myli się tylko raz” tutaj nie obowiązuje. Dotyczy to nie tylko rodzaju zbieranych prac, ale także ich charakteru.

Nasz gust ewoluuje – to naturalny proces. W miarę oglądania coraz większej ilości dzieł sztuki pogłębiamy wrażliwość, coraz więcej dowiadujemy się i o sztuce, i o sobie, stajemy się bardziej wybredni. Zakupione prace nie muszą być w Twoim posiadaniu na zawsze – jeśli zdecydujesz się zmienić nieco profil kolekcji, zawsze możesz zwrócić się do domu aukcyjnego, aby sprzedać część zbiorów.

Coraz bardziej popularne są aukcje całych zbiorów kolekcjonerskich, ponieważ wiadome jest, że tego typu oferta ma już pewną wartość, jest wyselekcjonowana i poparta wiedzą.

Trzeba pamiętać, że wartość kolekcji zawsze przewyższa wartość sumy poszczególnych dzieł do niej należących. Wynika to z tego, że w kolekcji jest też pewnego rodzaju czynnik „dodany” w postaci emocji i osobowości zbieracza, który także zostaje „przepisany” na kwotę materialną wycenianą przy sprzedaży zbioru.

Gdy brakuje pomysłu

Być może bardzo chcesz rozpocząć kolekcjonowanie dzieł sztuki, ale mimo wszystko nie wiesz w jakim kierunku podążać. Być może potrzebujesz pomocy, ale ogólne porady, jak te powyżej, nie są dla Ciebie wystarczające. To dobry moment, aby sięgnąć po fachowe doradztwo.

W Xanadu podpowiadamy, jak rozpocząć kolekcjonowanie, i jak mądrze rozwijać się w tym kierunku. W naszych działaniach uwzględniamy przede wszystkim indywidualne upodobania kolekcjonerów, wyznając zasadę, że sztuka ma być źródłem emocji i estetycznej przyjemności. A oprócz tego może być również istotnym elementem kreowania wizerunku – własnego lub firmy, zabezpieczeniem finansowym na przyszłość dla siebie lub bliskich bądź ważnym dopełnieniem wnętrza, w którym mieszkamy i pracujemy.

Wszystkie te powody są dobre, by rozpocząć kolekcjonowanie sztuki. Jeżeli czujesz, że takie indywidualne podejście to coś, czego potrzebujesz, polecamy nasze konsultacje. Zawsze spersonalizowane i uwzględniające Twoje upodobania.

– Agnieszka Gniotek, Zofia Modzelewska

 

______________

PS: Czujesz, że podstawy to dla Ciebie za mało? Być może czas wejść na “wyższy poziom gry ze sztuką”. Przeczytaj tekst o tym tytule, w którym rozwijamy temat kolekcjonowania –> przejdź do tekstu.