O gustach się dyskutuje

Gdzie kupować dzieła sztuki?

Kiedy decydujemy się na zakup dzieła sztuki, często jest to pierwsza tego typu decyzja w życiu. Nie zawsze wiemy, gdzie się udać w celu dokonania właściwego zakupu. Często też czujemy, że przydałby się nam dobry doradca, jednak boimy się, że w galerii zostaniemy „przeegzaminowani” z wiedzy o sztuce, co będzie niemiłym doświadczeniem. Dlatego sięgamy w głąb Internetu, wpisując różne zapytania. Zazwyczaj są one proste np. sztuka do domu, malarstwo do wnętrza itp. Takie zapytania raczej nie zaprowadzą nas pod kompetentne adresy, a prędzej wyprowadzą na manowce.

Manowce to aukcje na allegro od anonimowych sprzedawców, strony twórców, na których autorzy powypisywali uznaniowo dowolne ceny oraz strony galerii internatowych, które tylko czekają na takiego mało świadomego klienta. Wiele lat temu manowcami rynku sztuki były targi staroci. Tam nieświadomym klientom wciskano dzieła wątpliwej jakości za znaczne kwoty. Dziś tę samą rolę pełni internet. Dlatego warto poświęcić czas, aby dokonać zakupu dzieła sztuki w profesjonalnej galerii lub w trakcie aukcji w renomowanym domu aukcyjnym bądź sprawdzonej platformie internetowej dedykowanej sztuce.

Doradztwo dobrego marchanda rynku sztuki przede wszystkim pozwoli nam dowiedzieć się wiele o sobie, o swoich preferencjach estetycznych, guście i upodobaniach. Dzięki temu wybierzemy to, co naprawdę się nam podoba, ale też spełnia inne kryteria, jakimi się kierujemy np. inwestycyjne czy budowy prestiżu wnętrza. Czy to pomoże nam kupić taniej? Nie. Pomoże natomiast kupić dzieło sztuki w cenie adekwatnej do jego wartości. Dzięki temu, za kilka lat, będzie ono warte tyle samo, a często dużo więcej niż na nie wydaliśmy.

Jeśli wiesz już, że chcesz zakupić dzieło sztuki, dowiedz się w prace jakich artystów szczególnie warto zainwestować! Przeczytaj nasz wpis o kupowaniu dzieł artystów reprezentowanych przez galerie.