O gustach się dyskutuje

Jak dobrać sztukę do wnętrza?

Sztukę wybieramy przede wszystkim dopasowując ją do siebie, a nie do wnętrza. Wnętrze  w końcu zmienimy, być może kilka razy. Sprzedamy mieszkanie, zdecydujemy się na kupno domu lub po prostu zrobimy remont i całkowicie zmienimy aranżację. 

Dobra sztuka to taka, której autorem jest uznany artysta, mający naprawdę coś do powiedzenia odbiorcy. Dobra sztuka, która jednocześnie jest przez nas ceniona, jest zgodna z naszym gustem, oczekiwaniami i emocjami, będzie pasować do każdego wnętrza. Jeśli wydaje nam się, że zachodzi pewien zgrzyt estetyczny pomiędzy wnętrzem, a obrazem, grafiką czy rzeźbą, to elementem pośredniczącym, który „wtopi” odpowiednio dzieło sztuki w aranżowaną przestrzeń będzie dobrze dobrana rama lub postument, na którym wyeksponujemy obiekt przestrzenny. 

Warto jednak pamiętać, że sztuka może pełnić we wnętrzu określoną rolę. Może je optycznie powiększyć, rozjaśnić, dodać mu energii, przekształcić je w przestrzeń relaksu i kontemplacji albo zbudować prestiż. Te cechy jednak nie są wyłącznie wynikiem projektu aranżacji przestrzeni. To efekt naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego dzieło sztuki przede wszystkim dopasowujemy do siebie i do swoich emocji.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o roli sztuki we wnętrzach, zapoznaj się z pozostałymi wpisami z tej kategorii!