O gustach się dyskutuje

Kolor w dziełach sztuki i ich wpływ na odbiorcę

Kolor ma przemożny wpływ na nasza podświadomość. Człowiek odbiera kolory bardzo emocjonalnie. Dlatego odpowiednio dobrana kolorystyka wnętrza może nas stymulować do działania, wpływać na nas relaksująco, pobudzać w nas agresję lub powodować brak zainteresowania czymkolwiek. 

Kolory w mieszkaniu

Podobają się nam różne kolory. Niemal każdy z nas ma jakiś ulubiony. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, jak silnie wpływa na nas ilość koloru we wnętrzu. Mimo że lubimy czerwień, nie powinniśmy malować wszystkich ścian w domu na ten kolor. Bylibyśmy stale pobudzeni, skłonni do sprzeczek, czy wręcz agresywni. Podobnie, jeśli nasz ulubiony kolor to oliwkowy, możemy zastosować go w sypialni, gdzie chodzimy wyłącznie odpocząć. Nie malujmy jednak na ten kolor ścian w gabinecie do pracy, a tym bardziej w biurze, gdzie liczymy na efektywne działania naszych pracowników. Oliwkowy spowalnia funkcje życiowe i powoduje, że stajemy się ospali.

Kolory w malarstwie

Podobnie jest z barwami w malarstwie. Kiedy zapraszamy jakiś obraz do swojego domu, pomyślmy, jak chcemy się czuć w mieszkaniu i w którym pomieszczeniu powiesimy zakupioną pracę.

Czy zależy nam na tym, aby po całym dniu w firmie maksymalnie się zrelaksować. Jeśli tak, wybierzmy szarą czy błękitną abstrakcję lub morski pejzaż.
Jeśli przez cały dzień pracujemy w samotności i skupieniu na komputerze, a w domu chcielibyśmy otrzymać zastrzyk energii, dzięki której sięgniemy po buty do biegania lub wyjdziemy do kina to zdecydujmy się na bardziej intensywne, abstrakcyjne formy, kompozycje z girlandami kwiatów lub pulsującą światłami architekturę wielkiej metropolii. 

Sztuka we wnętrzu powinna być nie tylko dobrą inwestycją, budującą prestiż przestrzeni i właściciela. Powinna być też przyjacielem, który pomoże w osiąganiu naszych celów.