O gustach się dyskutuje

Rozmowa o sztuce we wnętrzu

Większość z nas uważa, że nie zna się na sztuce. Stawiając taką tezę mylimy sztukę z historią sztuki. Ta ostatnia to dyscyplina akademicka. Wiedza o sztuce nie oznacza wcale, że posiadamy w głowie katalog nazwisk artystów, rozpoznajemy bezbłędnie ich dzieła i swobodnie dyskutujemy o stylach w malarstwie. 

Sztuka to domena otwartości, emocji, wyobraźni i swobodnych skojarzeń. Rozmowa o sztuce odnosi się przede wszystkim do tego, czy dane dzieło nam się podoba i dlaczego; jakie emocje towarzyszą nam w związku z konkretnym przestawieniem; czy kojarzy się nam ono z czymś, co znamy z innych dziedzin; czy mamy wspomnienia związane z miejscami i osobami, które przywołuje dany obraz. Takie rozmowy o sztuce nie wymagają kompetencji uniwersyteckich, a są przyjemne, fascynujące i pobudzające. 

Rozmowa to oczywiście tylko jeden z powodów aranżowania wnętrza mieszkania lub domu dziełami sztuki. Jeden, ale bardzo ważny.

O innych zaletach, jakie niesie obecność sztuki we wnętrzu, przeczytasz w naszych wpisach z kategorii “Aranżacja wnętrz”!