O gustach się dyskutuje

obraz w domu, Agata Czeremuszkin-Chrut

JAK KOLEKCJONOWANIE OBRAZÓW MOŻE SPEŁNIAĆ TWOJE POTRZEBY?

Czas czytania: 5 min.

Kolekcjonowanie dzieł sztuki buduje status, jest sposobem inwestowania i oszczędzania,  a nawet może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne! Spojrzałam na zestawienie 14 najważniejszych potrzeb konsumentów pod kątem sztuki, jej kolekcjonowania, jej potencjału inwestycyjnego i doszłam do wniosku, że jedyne, z czym sztuka nam nie pomoże… to odchudzanie. Pozostałe 13 ważnych dla nas potrzeb możemy zaspokoić właśnie dzięki sztuce i udowodnię to w poniższym wpisie.

Weronika Lipka, “To o nas”, 2024.

Nie wiem, czy wiecie, kto jest uważany za mistrza i rewolucjonistę reklamy… John Caples. Zasłynął jako copywriter reklamą korespondencyjnego kursu gry na instrumencie. Jego hasło: „Śmiali się, gdy usiadłem przy fortepianie. Ale kiedy zacząłem grać…!” – studiuje się na wszystkich kursach skutecznej reklamy. Nikt wcześniej tak reklam nie pisał.

14 MOTYWATORÓW: CO WPŁYWA NA NASZE DECYZJE ZAKUPOWE?

Caples napisał książkę „Skuteczna reklama”, gdzie zebrał 14 najsilniejszych motywatorów, które stoją za naszymi decyzjami zakupowymi, a są nimi:

  • prestiż i awans zawodowy
  • zarabianie i oszczędzanie pieniędzy
  • zabezpieczenie na starość, w tym emerytalne
  • natychmiastowa poprawa zdrowia
  • zabezpieczenie opieki medycznej
  • przyjemność i komfort
  • uwolnienie od trosk
  • więcej czasu wolnego, ułatwienie prac domowych
  • odchudzanie

ZBUDUJ PRESTIŻ, ZOBRAZUJ AWANS

Prestiż, czyli tak zwany status społeczny. Kolekcjonerzy cieszą się powszechnym szacunkiem i uznaniem. Kolekcjonujący sztukę biznesmeni chwalą się tym chętnie i często są pytani przez dziennikarzy o swoje kolekcjonerskie pasje. Wiem też z doświadczenia, że sztuka w domu i w przestrzeni firmowej jest zauważana i prowokuje pytania. Kolekcjonowanie nie przechodzi niezauważone. Świadczy nie tylko o statusie materialnym, ale o szerokich horyzontach intelektualnych, zmyśle estetycznym i niebanalnych zainteresowaniach.

Osoba tak postrzegana ma ułatwiony awans zawodowy. Może też ugruntować swoją pozycję. Potwierdza to przypadek jednego z naszych kolekcjonerów. Pracował w bankowości jako samodzielnu specjalista. Po awansie zaczął kierować kilkuosobowym zespołem, z którym pracował na niewielkim open space. Na oko był w tym gronie najmłodszy i na szefa zespołu nie wyglądał. Pomogłam mu wybrać ciekawe, nowoczesne dzieło malarskie i dość „bogatą”, choć gustowną oprawę. Obraz zawisł za jego plecami. Przykuwał wzrok. Wchodząc do pokoju zespołu od razu było widać, kto tam rządzi.

INWESTUJ W MŁODYCH ARTYSTÓW

Inwestowanie to sposób zarabiania pieniędzy. Jeśli chodzi o młodą sztukę, nie jest ona tak pewną inwestycją jak dzieła dobrze znanych twórców, natomiast może przynieść duże korzyści finansowe przy stosunkowo małym wkładzie początkowym. Wystarczy prześledzić notowania artystów i sprawdzić czyje prace można było jeszcze 10-12 lat temu kupić za kwotę wywoławczą, a dziś wymagają nakładu kilku tysięcy złotych lub znacznie więcej. Jako długoterminowe inwestycje rekomendowałbym dzieła młodych artystów o niebanalnej estetyce, których twórczość ma własne piętno i wyróżnia się na tle aukcyjnej masówki. Czy wiesz, że wielu niezwykle cenionych dziś twórców, kiedyś uczestniczyło w aukcjach młodej sztuki? Te notowania są do wytropienia na artifo.pl. Który z artystów dziś pretenduje do tak wielkich karier w przyszłości? Trudno prorokować.

ZABEZPIECZ SWĄ PRZYSZŁOŚĆ KOLEKCJĄ

Mówiąc o majątku… W tym samym obszarze naszych celów i pragnień będzie oszczędzanie pieniędzy, zabezpieczenie emerytalne i zabezpieczenie na starość. Zależy nam na tym, aby dziś kupowane dobra lub podejmowane inwestycje pozwoliły w jesieni życia na godną emeryturę. Przedmioty kolekcjonerskie to najlepszy rodzaj takiego zabezpieczenia. Ich nabywanie wymaga sporego zaangażowania czasowego (na szczęście jest to również przyjemność) i trochę wiedzy. Za to stopa zwrotu i gwarancja wzrostu ich wartości w czasie jest znacznie wyższa niż przy innych inwestycjach.

Przedmioty kolekcjonerskie to nie tylko sztuka. To także monety, kolekcjonerskie edycje klocków Lego, ekskluzywne torebki znanych marek, niektóre zegarki, historyczna biżuteria o wysmakowanej oprawie, kamienie szlachetne, alkohole inwestycyjne i o wiele więcej. Przewaga sztuki jest taka, że w jej przypadku można korzystać z dobrych doradców, natomiast w przypadku Lego czy torebki, pozostaje nam samodzielnie zgłębianie wiedzy dzięki książkom czy też grupom w social mediach.

WYKUP RECEPTĘ PIĘKNA

Zabezpieczeniem na wypadek przeciwności losu, takich jak choroba czy kłopoty w biznesie, będzie również gromadzenie kapitału w postaci dzieł sztuki. Tym samym, inwestowanie w nie gwarantuje poprawę zdrowia oraz zabezpieczenie opieki medycznej.

Jakie prace kupować z myślą o takiej sytuacji? Takie, które wykazują relatywnie wysoką płynność. Są to więc działa artystów cenionych przez wielu kolekcjonerów, chętnie kupowane, licytowane zawsze wysoko. Oczywiście wydamy na nie większe kwoty niż na prace artystów, których wytarujemy jako jeszcze nieodkryte perełki. Ale coś kosztem czegoś. Jeżeli chcemy mieć pewność, to kupujmy pewniki, czyli dzieła artystów i artystek z już wyrobionym nazwiskiem.

ZDOBĄŹ ANTIDOTUM NA DYSKOMFORT I NIEPRZYJEMNOŚCI

Powodem kolekcjonowania dzieł sztuki są nie tylko „twarde”, materialne czynniki, związane z inwestycjami i prestiżem. Obcowanie ze sztuka niesie ze sobą też ogromną przyjemność,  wpływa pozytywnie na nasza psychikę i emocjonalny dobrostan, przez co przyczynia się do naszego komfortu, a w konsekwencji pozwala nam uwolnić się od trosk dnia codziennego. Każdy z nas wie, co najlepiej wspiera jego psychikę. Generalizując, najczęściej są to dzieła o jasnej kolorystyce i dość znacznych, „zauważalnych” rozmiarach. Często są to pejzaże, kompozycje kwiatowe, martwe natury i wyobrażenia zwierząt lub pogodne abstrakcje.

KREATYWNIE SPĘDŹ SWÓJ CZAS I ZRELAKSUJ SIĘ

Sztuka to także, wbrew pozorom, więcej czasu wolnego dla nas samych. Bycie w sztuce to także bywanie na wystawach, w galeriach i muzeach, przeglądanie albumów, czytanie książek, słuchanie podcastów. To nasz czas wolny – wolny od obowiązków zawodowych. Często jest to też czas, który możemy dzielić z rodziną i przyjaciółmi. To ogromny przywilej. Trzeba tylko się zastanowić, jak go znaleźć.

A czy sztuka może być pomocna w domowych obowiązkach? Oczywiście! Jeśli macie na w ścianie dziurę lub plamę na niej to zawsze można przysłonić to obrazem!

Jak widać, wszystkie drogi prowadzą do… kolekcjonowania dzieł sztuki. Wniesie ono nową jakość do życia i zaspokoi każdą naszą potrzebę. Każdą, poza odchudzaniem. Nie wahaj się więc i sprawdź katalogowe propozycje!

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie kolekcjonowania, albo już jesteś w tym miejscu, ale jeszcze o tym nie wiesz, zachęcam do przeczytania artykułu “Budowanie kolekcji dzieł sztuki – co warto wiedzieć, aby zacząć?”: