Building a collection

Jednym z priorytetów Galerii Xanadu jest pomoc w budowaniu kolekcji, zarówno początkującym miłośnikom sztuki, jak i osobom, którym temat ten jest już bliski. Z kolekcjonowaniem sztuki należy postępować rozważnie i ostrożnie. Osoby, które zaczynają kupować malarstwo lub rzeźbę, zazwyczaj nie poprzestają na kilku pracach. Tylko nieliczni kończą w momencie, kiedy zapełnią ściany własnego domu. Prawdziwe kolekcjonowanie to zresztą coś więcej, niż tylko nabywanie prac artystów. To pasja, która powoduje dalsze zaangażowanie – lekturę książek o sztuce, wertowanie poświęconych jej albumów, odwiedzanie wystaw i wernisaży, planowanie wyjazdów urlopowych i służbowych tak,
aby zobaczyć znane kolekcje muzealne i interesujące ekspozycje czasowe w ważnych instytucjach kultury. Dlatego zrównanie kolekcjonowania z wydawaniem pieniędzy na obrazy byłoby daleko posuniętym uproszczeniem.

At Xanadu we want to prove that it is worth collecting and it is worth doing it consciously. That is why we offer consulting for private individuals and companies in the field of investing in contemporary art. We want to be a guide to the art market, help in creating and managing the collection, and give tips on how to use it as an important element of image creation.

Przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki może rozpocząć każdy, niezależnie od stopnia zamożności, i niezależnie od zdobytej wiedzy. Posiadanie wielkich pieniędzy wcale nie jest konieczne, aby zbudować ciekawy i wartościowy zbiór dzieł sztuki. Przede wszystkim budowanie kolekcji to wieloletni proces, stąd też nakłady finansowe potrzebne do jej stworzenia pozyskiwane są powoli. Istotne jest, aby już na wstępie ustalić profil zbiorów. Powinien on przystawać do zasobności naszego portfela. Jeśli zamarzymy o kolekcjonowaniu klasyki francuskiego impresjonizmu to jasnym jest, że raczej nigdy, a przynajmniej bardzo długo, nie będzie nas stać na to, aby nabywać upragnione przez nas prace. Jednak, kiedy zdecydujemy się na współczesnych artystów polskich młodego lub średniego pokolenia to bez problemu zbierzemy wartościowy i bardzo piękny zbiór prac, który utworzy cenną kolekcję. Będziemy mogli być z niej dumni, stale ją poszerzać, cieszyć się jej wartością estetyczną, ale także materialną. Trzeba pamiętać, że wartość kolekcji zawsze przewyższa wartość sumy poszczególnych dzieł do niej należących. Wynika to z tego, że w kolekcji jest też pewnego rodzaju czynnik „dodany” w postaci emocji i osobowości zbieracza, który także zostaje „przepisany” na kwotę materialną wycenianą przy sprzedaży zbioru.

Of course, it is important to define the collection profile at the beginning of our collector's adventure. However, this does not mean that we cannot change preferences over time. Art is not an army, and the rule that "a sapper makes a mistake only once" does not apply here. It is worth telling yourself very clearly. This applies not only to the type of works collected, but also to their nature. Our taste evolves - it's a natural process. As we watch more and more works of art, we deepen our sensitivity, we learn more and more about art and about ourselves, we become more picky.
W Xanadu podpowiemy, jak rozpocząć kolekcjonowanie, i jak mądrze rozwijać się w tym kierunku. W naszych działaniach uwzględniamy przede wszystkim indywidualne upodobania klientów, wyznając zasadę, że sztuka ma być źródłem emocji i estetycznej przyjemności.