ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

About the exhibition:

Zapraszamy na wyjątkową wystawę współczesnego malarstwa hiszpańskiego zatytułowaną “Architektura malowana. Architektura w hiszpańskim malarstwie XXI wieku”. Partnerami wystawy są Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu.

Na wystawie zobaczyć będzie można prace 17 znanych hiszpańskich artystów związanych z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji, którzy w swojej twórczości podejmują temat architektury, geometrii i przestrzeni. To przede wszystkim malarstwo i rysunek, ale na wystawie zaprezentowana zostanie także instalacja przestrzenna i projekcja wideo. Wystawa była prezentowana już z sukcesem w dużej przestrzeni wystawienniczej MEINBLAU Projektraum w Berlinie w dniach 20 października - 12 listopada 2017 r.

W wystawie udział biorą: Ángel Mateo Charris, Marcelo Fuentes, Dis Berlin, Damián Flores, Carlos García Alix, Paco de la Torre, Teresa Tomás, Joël Mestre, Roberto Mollá, Jorge Tarazona, Fernando Martín Godoy, Elena Goñi, Juan Cuéllar, Guillermo Peñalver Fernández, Nelo Vinuesa, Chema Peralta, Gonzalo Elvira. Kuratorami wystawy są Juan Cuéllar i Roberto Mollá.


Celem kuratorów wystawy, Juana Cuéllara i Roberto Molli, było podkreślenie ważnej roli, jaką stanowią we współczesnym malarstwie hiszpańskim motywy architektoniczne i geometryczne, a szczególnie ich znaczenia w kontekście rozwoju nowych koncepcji malarstwa figuratywnego zapoczątkowanych w latach 80. XX wieku i trwających do czasów obecnych. Architektura w sztuce biorących udział w prezentacji artystów pojawia się jako główny temat, ale także jako tło lub element symboliczny. To pretekst do rozważań na temat przestrzeni w malarstwie, ćwiczeń z perspektywy, wycieczek w przeszłość, szczególnie do sztuki z kręgów awangardy, a przede wszystkim do poszerzania rzeczywistości i budowania nowych, niesamowitych przestrzeni. Futurystyczne metropolie, idealne domy, ciche, dystopijne, opuszczone osiedla - te wszystkie motywy znane z popkultury pojawiają się także w malarstwie. Nie tylko artyści, teoretycy architektury, pisarze i filmowcy próbują tworzyć tego typu fantastyczne obrazy - kto nie bawił się w wymyślanie i rysowanie idealnego domu?

Artyści zaproszeni do udziału w prezentacji tworzą poetyckie wizje architektoniczne, portretują wyimaginowane lub prawdziwe przestrzenie, miasta i budynki i próbują uchwycić relację człowieka z jego otoczeniem. Wykorzystują narzędzia architektów - plany, skale, modele i projekty, ale budują z nich własne, alternatywne struktury poszukując nowych, idealnych w swoim mniemaniu form. Efektem są fascynujące, wciągające malarskie utopie, wyjęte z rzeczywistości miasta i domy. Materia malarska wyzwala bowiem z wszelkich ograniczeń, z jakimi zmagać muszą się architekci.

youtube iconMateriały filmowe z wystawy

Wirtual walk:

Reportaż z wystawy:

arrow left arrow right