ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Już wkrótce otwieramy wystawę solową Aliny Bloch!

We wtorek 5 września 2023 r. zapraszamy gorąco do Xanadu na wernisaż wystawy solowej Aliny Bloch “Nieznośna lekkość barwy”! Wieczór otwarcia odbędzie się w godz. 18:00-21:00.

To pierwsza solowa wystawa Aliny Bloch w Xanadu – zaprezentujemy na niej przede wszystkim kompozycje malowane na jedwabiu, jednak nie zabraknie i przykładów malarstwa sztalugowego. Alina Bloch zawsze tworzyła równolegle malarstwo na tkaninie jedwabnej i tradycyjne, na płótnie. Artystka o jedwabiu wie wszystko – w latach 90. była kierowniczką artystyczną w Malarni Zakładów Jedwabiu Naturalnego w Milanówku. Dzięki temu umie wydobyć z tego szlachetnego surowca jego unikatowe cechy.

Wystawa potrwa do 16 września 2023 r. – można ją oglądać w godzinach otwarcia Galerii (pon.-pt. 12:00-19:00, sob. 11:00-16:00).

“Świadomość możliwości technologicznych jest ważna, ale ważniejsze jest samo malarstwo. W swoich pracach Alina Bloch koncentruje się na kolorze. Dominują błękity oraz biel, żółcienie, oranże, czerwień. Kompozycje budowane są poprzez mocne kontrasty podstawowych kolorów. To kreacje silnie monochromatyczne, będące opozycją do popkulturowej wielobarwności i efektownego, a często efekciarskiego „krzyczenia kolorem”, jakie jest obecnie w sztuce modne.

Kolor w pracach Aliny Bloch wynika ze światła, a ono wyprowadza nas w nieoczywistą i niedopowiedzianą ponadczasową tematykę przemyśleń związanych z duchowością i humanizmem. Światło przebijające przez płaszczyznę staje się manifestacją piękna. W sztuce trudno jest rozróżnić rolę światła i barwy, dlatego jest ona odpowiednią metaforą tematów trudnych do ubrania w słowa.”

– fragment tekstu Agnieszki Gniotek. Przeczytaj całość at this link.