ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Rynek sztuki rozgrzany do czerwoności – hometime.pl

Rynek sztuki rozgrzany do czerwoności

Padają kolejne rekordy aukcyjne, a na licytacjach transmitowanych on-line pojawiają się tłumy. Także galerie prywatne, czyli komercyjne, w których poza obcowaniem ze sztuką, często na najwyższym poziomie, można ją też nabyć, panuje puch więcej niż ożywiony. Wyniki obrotów na rynku sztuki opublikowane za rok 2020 wielu z nas napawają zdumieniem. Nie powinny. Mechanizm inwestowania w dobra alternatywne w kryzysie nie zaskakuje. Jednak… przyczyn hossy na rynku sztuki pozostaje więcej.

Jak długo to potrwa? Co będzie później?

Postaram się opisać zjawisko i odpowiedzieć na powyższe pytania. Kryzys ekonomiczny związany z pandemią jest nietypowy. Poza ewidentnymi czynnikami gospodarczymi, dochodzą też polityczne. W efekcie, to co się dzieje w gospodarce to wypadkowa ekonomii i psychologii społecznej. Każda z tych dziedzin odciska silne piętno na rynku sztuki. W 2020 r. obroty rynku sztuki wyniosły ponad 380 milionów złotych. To, w stosunku do obrotów rynków rozwiniętych np. USA, Niemczech, Francji czy Hiszpanii, ciągle mało. Jest to jednak o 29% więcej niż w roku poprzednim. Rynek sztuki w Polsce jest synkiem małym i stale rosnącym. W poprzednich latach, a nawet dekadach, każdy rok pod względem obrotów był lepszy od poprzedniego. Jednak nie o tyle. Taki skok procentowy jest oczywiście wynikiem kryzysu na rynkach finansowych i szerzej pojętego globalnego kryzysu ekonomicznego.

Co ważne, na rynku sztuki rosną nie tylko obroty, ale też inne parametry. Kwotowo obroty w stosunku do roku 2019 wzrosły o 85 mln złotych Dużo. Nigdy wcześniej aż takiego wzrostu na polskim rynku sztuki nie było. To pokazuje, że jest on silny i zdecydowanie zwyżkujący. Kwestia ta jest istotna, bo po okresie…

Niniejszy fragment ukazał się na łamach czasopisma „Świat Rezydencji” w numerze marcowo-kwietniowym (89).

Read the article >>> tutaj <<< lub kliknij w tekst poniżej.

Zainteresował Cię artykuł? Sprawdź jaka jest Tajemnica udanego wyjścia z inwestycji.