Historia i identyfikacja ceramiki i porcelany
warsztaty dla początkujących
z Markiem Kruczkiem
Galeria Xanadu
28/01/2024
10:00 - 15:00
O warsztatach
Warsztaty zatytułowane "Historia i identyfikacja ceramiki i porcelany" to kameralne spotkanie dla osób zainteresowanych fascynującą historią i tematyką identyfikacji ceramiki, ze szczególnym uwzględnieniem delikatnej i ekskluzywnej porcelany. Warsztaty poprowadzi antykwariusz i ceniony ekspert specjalizujący się w historycznej ceramice – Marek Kruczek.
Spotkanie odbędzie się w formie warsztatowej – oprócz części teoretycznej, podczas której poznasz historię porcelany polskiej i światowej, ważnym elementem będzie również część praktyczna. Dowiesz się m.in. jak odróżnić rodzaje ceramiki i jej zdobień, czym różni się porcelana od porcelitu i fajansu, jak rozpoznać dekorację malowaną ręcznie od kalki i jak odczytywać sygnatury i poszukiwać informacji.
Warsztaty odbędą się w niedzielę 28 stycznia 2024 r. w godz. 10:00-15:00 w przestrzeni Galerii Xanadu na warszawskim Muranowie.
Ceny biletów
CENA EARLY BIRD
485 zł
Ze względu na kameralny charakter warsztatów, dostępne jest tylko 15 biletów.
W cenę warsztatów wliczone są wszystkie materiały, które będziesz wykorzystywać na warsztatach, a także napoje: kawa, herbata, woda i słodki poczęstunek. Na zakończenie kursu otrzymasz materiały związane z tematem w formie wydrukowanych prezentacji, artykuł na temat kolekcjonowania porcelany autorstwa Marka Kruczka, a także mini zestaw narzędzi, które ułatwią Ci samodzielnie rozpoznawanie sygnatur czy stanu porcelany.
do 20 grudnia 2023 r.
CENA REGULARNA
585 zł
od 21 grudnia 2023
do 25 stycznia 2024 r.
26-27 stycznia 2024 r.
690 zł
CENA LAST MINUTE
Do końca sprzedaży biletów w promocyjnej cenie pozostało:
Cena early bird:
485 zł 585 zł
Co będziesz robić na warsztatach?
– poznasz "anatomię porcelany" – dowiesz się, jak nazywać poszczególne elementy serwisów,
– poznasz terminologię związaną z ceramiką, technikami i zdobieniami,
– dowiesz się, jaka porcelana jest najcenniejsza,
– dowiesz się, gdzie znajdują się najlepsze kolekcje porcelany i ceramiki w Polsce i na świecie,
– poznasz tajniki kolekcjonowania porcelany i otrzymasz wskazówki, jak stworzyć własną kolekcję,
– dowiesz się, gdzie kupować ceramikę i porcelanę historyczną,
– otrzymasz praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie przechowywać i transportować porcelanę oraz czy i gdzie ją naprawiać.
W części teoretycznej:
– dowiesz się, jak rozróżniać rodzaje ceramiki, np. poprzez dotyk czy z wykorzystaniem latarki,
– nauczysz się odróżniać ręczną malaturę od techniki kalki, poznasz i obejrzysz na żywo także inne techniki zdobnicze,
– nauczysz się znajdować stare naprawy i uszkodzenia,
– poznasz sposoby znakowania porcelany – sygnatury, oznaczenia technologiczne i kolekcjonerskie,
– dowiesz się, na co zwracać uwagę w kwestii sygnatur, co kryje się pod różnymi oznaczeniami, gdzie szukać informacji na ich temat,
– poznasz sposoby na to, jak odróżnić podróbkę czy kopię od oryginału.
W części praktycznej:
Dla kogo są warsztaty?
Aby wziąć udział w warsztatach, nie musisz posiadać żadnej wiedzy na temat porcelany i ceramiki! Spotkanie skierowane jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem porcelany, a także do tych, które już posiadają pewną wiedzę, ale chciałyby ją uporządkować i pogłębić.
O prowadzącym
Marek Kruczek
Marek Kruczek – marszand, antykwariusz, właściciel i założyciel Galerii Antyki z pasją Marek Kruczek, zlokalizowanej przy ul. J. Dietla 107 w Krakowie. Miłośnik i kolekcjoner rzemiosła artystycznego, a w szczególności ceramiki (głównie porcelana historyczna).
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (biologia z spec. neurofizjologia, mgr), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (technologia żywności, dr inż.) oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – kierunek Rynek Sztuki i Antyków. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich i Międzynarodowej Unii Antykwariuszy (CINOA) z siedzibą w Brukseli. Ekspert w zakresie ceramiki w programie „Łowcy skarbów kto da więcej”, TV4, ekspert muzealny. Współpracuje z licznymi jednostkami muzealnymi w kraju. Twórca kolekcji ceramiki w Polsce i zagranicą. Założyciel kilku grup specjalistycznych na Facebooku w zakresie porcelany, w tym jednej niemieckojęzycznej.
Pierwszy obraz zakupił w 5 klasie Szkoły Podstawowej mając 10 lat, wtedy też zaczęła się jego miłość do antyków, która trwa do dnia dzisiejszego.