webinary: wokół kolekcjonowania dzieł sztuki

"Wokół kolekcjonowania dzieł sztuki" to cykl webinarów, w ramach którego co miesiąc rozmawiamy z innym gościem – ekspertem w danej dziedzinie, na różne tematy związane z kolekcjonowaniem – nie tylko sztuki, ale też designu i innych unikatowych przedmiotów. Tematyka spotkań dotyczy m.in.: konserwacji dzieł sztuki, katalogowania kolekcji, magazynowania, kwestii prawnych i podatkowych, oprawy, aranżacji przestrzeni, psychologii wzroku i psychologicznych aspektów kolekcjonowania. Spotkania odbywają się na żywo i są nagrywane, abyście mogli korzystać z nich także później. Na tej stronie znajdziesz bazę wszystkich nagrań i zakupisz do nich dostęp!



Image
przejdź do webinarów

Spotkania mają charakter poradnikowy – chcemy dzielić się z Wami praktyczną wiedzą, która może przydać się każdemu, kto posiada dzieła sztuki lub przedmioty antykwaryczne. Od zaproszonych przez nas ekspertów dowiecie się m.in.: jak dbać o swoje zbiory – nie tylko malarstwa, jak oprawiać dzieła sztuki, jak eksponować sztukę we wnętrzu i dobierać odpowiednie oświetlenie, czy jak katalogować kolekcję. Spotkania prowadzi Agnieszka Gniotek.


Każdy webinar, oprócz prezentacji zaproszonego eksperta, składa się także z rozmowy gościa z prowadzącą oraz części Q&A, w której gość odpowiada na pytania zadawane przez uczestników. Spotkania trwają ok. 2 godziny.


dla kogo są nasze webinary?

  • Dla kolekcjonerów, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących
  • Dla miłośników sztuki
  • Dla osób inwestujących w dzieła sztuki
  • Dla osób, które chcą budować firmową kolekcję dzieł sztuki
  • Dla wszystkich osób posiadających w domu różne dzieła sztuki np. odziedziczone po przodkach pamiątki rodzinne czy dzieła otrzymane w prezencie
  • Dla architektów wnętrz
  • For artists

jak zakupić dostęp do webinaru?

Pod opisem każdego webinaru znajduje się przycisk "Kupuję to nagranie". Kliknij w przycisk pod interesującym Cię webinarem, aby dokonać zakupu – przeniesiesz się do bramki płatności na platformie EasyCart. Po dokonaniu opłaty otrzymasz link do nagrania, z którego możesz skorzystać w dowolnym momencie. Link znajdziesz także w swoim panelu na platformie EasyCart, który utworzysz przy pierwszym zakupie – dane do logowania otrzymasz mailowo.

Tutaj znajdziesz nagrania wszystkich webinarów z cyklu "Wokół kolekcjonowania dzieł sztuki", które już się odbyły. Cykl nie jest zamknięty – regularnie dodawać będziemy nowe materiały. Każde nagranie możesz zakupić w cenie 99,00 zł. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Kupuję" pod interesującym Cię webinarem i opłacisz zamówienie. Po dokonaniu płatności otrzymasz link do nagrania.
baza webinarów

#1 – jak dbać o dzieła sztuki? spotkanie z elżbietą modzelewską

Pierwszy webinar z cyklu poświęcony był tematyce dbania o dzieła sztuki i konserwacji. Swoją wiedzą dzieliła się z nami doświadczona konserwatorka dzieł sztuki – Elżbieta Modzelewska.


O czym jest webinar?


Miejscem kolekcji są nie tylko muzea i galerie. Kolekcje znajdują się także w naszych domach, choć czasami nie myśli się o nich w tej kategorii. Pamiątki rodzinne, fotografie, nabyty do wnętrza obraz, stara ceramika – nigdy nie wiadomo, czy nie staną się początkiem większego zbioru, a może nawet kiedyś trafią do galerii czy muzeum. Jak o nie zadbać, aby pozostały dla kolejnych pokoleń albo po prostu cieszyły oko i wzbudzały emocje przez lata? O tym rozmawiamy na spotkaniu z naszą ekspertką.


Webinar odbył się 9 marca 2023 r. Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image
kupuję to nagranie
  • Jak dbać o posiadane dzieła sztuki?
  • Jak może wyglądać opieka nad dziełami sztuki w warunkach domowych i dlaczego utrzymanie w czystości otoczenia jest ważne dla zbiorów?
  • Jak przechowywać swoje zbiory, by nie doznały uszkodzeń?
  • Jak bezpiecznie eksponować malarstwo, ale też prace na papierze, we wnętrzach mieszkalnych lub firmowych?
  • Kiedy potrzebna jest pomoc konserwatora, gdzie szukać kontaktu i jaki może być zakres jego działań?
  • Czy każde uszkodzenie dzieła sztuki da się naprawić?
  • Jak wygląda współpraca z konserwatorem dzieł sztuki?
  • Dlaczego musimy opiekować się dziełami sztuki współczesnej tak samo jak zabytkami sprzed wieków?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspertce


Elżbieta Modzelewska – Konserwatorka malarstwa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 2004 kuratorka wielu projektów konserwatorskich i badawczych realizowanych w Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika muzealnego zespołu konserwatorskiego organizując jego działania w zakresie konserwacji i bieżącej opieki nad zabytkami. Z uwagi na charakter miejsca pracy koncentruje także uwagę na zagadnieniach badawczych dotyczących technik malarskich.


Przedmiotem jej zainteresowań jest nie tylko sztuka dawna. W swoim dorobku ma także liczne doświadczenia z pracy przy obiektach sztuki współczesnej. Rozszerzanie praktyki i wiedzy o różnorodne dzieła uznaje za bardzo cenne wzbogacanie swojego warsztatu zawodowego – sztuka konserwacji jest bardzo szeroką dziedziną, wymagającą zdobywania nowych umiejętności i poszerzania wiedzy, także o nowych materiałach, przydatnych w praktyce konserwatorskiej. Za cenne uznaje także osobiste doświadczanie sztuki malarskiej podczas kopiowania obrazów i tworzenia własnych kompozycji, dzięki czemu rozwija techniczne możliwości wykorzystywane podczas restauracji zabytków.

#2 – webinar o oprawie dzieł sztuki z janem mandesem

Tematem drugiego webinaru z cyklu jest oprawa dzieł sztuki. Naszym gościem był Jan Mandes – doświadczony ramiarz, ekspert w zakresie oprawiania dzieł sztuki, w tym prac na papierze, plakatów i fotografii, wieloletni pracownik warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu.


O czym jest webinar?


Nasz gość zaprezentował różne rodzaje opraw dopasowane do dzieł sztuki wykonanych w odmiennych technikach. Podzielił się z nami wiedzą dotyczącą tego, jak oprawiać obrazy na różnych podłożach, ale i prace na papierze i inne obiekty, nie tylko dzieła sztuki. W trakcie webinaru rozmawialiśmy również o tym, jak dobierać oprawę, czy dzieło sztuki zawsze powinno być oprawione i od czego to powinno zależeć, a także jak wygląda proces realizacji profesjonalnej oprawy.


Webinar odbył się 24 kwietnia 2023 r. Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image
kupuję to nagranie
  • Czy oprawa dzieła sztuki zawsze jest konieczna?
  • Jak wybrać właściwą oprawę i czym się kierować?
  • Jakie funkcje pełni dobrze dobrana oprawa obrazu czy pracy na papierze?
  • Jakie są najczęściej wybierane rodzaje opraw?
  • Czy ramę dobiera się do wnętrza, w którym będzie eksponowane dzieło, czy do samego dzieła?
  • Czy wszystkie prace w kolekcji powinno się oprawiać w ten sam sposób?
  • Od czego zależą koszty ram i usług ramiarskich?
  • Czy materiały, z jakich wykonane są ramy, mają znaczenie dla bezpieczeństwa dzieła?
  • Czym różnią się oprawy dostępne w marketach "od ręki" od opraw realizowanych w profesjonalnym serwisie?
  • Na czym polega zawód ramiarza i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Jan Mandes – ramiarz z blisko 30-letnim doświadczeniem. Pracował między innymi jako pomocnik rekwizytora w wytwórni filmowej przy ul. Chełmskiej w Warszawie, przy filmie Krzysztofa Kieślowskiego. Od 1995 r. pracuje w renomowanej ramiarni działajacej w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, gdzie wykonuje profesjonalne oprawy dzieł sztuki, a także zajmuje się doradztwem i doborem odpowiednich rodzajów opraw. Prywatnie interesuje się historią, majsterkowaniem, zwierzętami i ceni sobie kontakt z naturą.

#3 – Aspekty prawne budowania firmowej kolekcji dzieł sztuki.

rozmowa z adwokat milaną krzemień

Webinar odbył się na żywo 15 maja 2023 r.

Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image

Na webinarze z adwokat Milaną Krzemień rozmawiamy o kwestiach prawnych związanych z kolekcjonowaniem i inwestowaniem w dzieła sztuki, a w szczególności z budowaniem kolekcji firmowej. Poruszaliśmy zarówno kwestie związane z prawem podatkowym jak i prawem autorskim.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Nasza Ekspertka opowiedziała o kwestiach dotyczących prawa podatkowego, które są szczególnie istotne dla tych, którzy rozważają zakupy dzieł sztuki do swojej firmy lub biura. To m.in. aspekty związane z wliczaniem zakupionych dzieł sztuki w koszta podatkowe – w jakich przypadkach jest to możliwe, amortyzacją dzieł sztuki czy wynajmem dzieł sztuki. Druga część prezentacji poświęcona jest prawu autorskiemu – omówione zostały kwestie, które są przydatne kolekcjonerom prywatnym czy przedsiębiorcom budującym kolekcje firmowe.


  • Czy zakupione dzieło sztuki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
  • Czy dzieła sztuki podlegają amortyzacji?
  • Jakie cele można realizować przy zaliczaniu zakupu dzieła sztuki w poczet kosztów podatkowych firmy?
  • Na czym polega podział praw autorskich na osobiste i materialne?
  • Jaki jest okres ochrony prawami autorskimi?
  • Czy kolekcjoner może publikować zdjęcia posiadanych dzieł sztuki w mediach społecznościowych lub na swojej stronie internetowej?
  • Czy wypożyczając dzieło sztuki z kolekcji na wystawę do muzeum czy galerii należy uzyskać zgodę artysty?
  • Czy kolekcjoner lub firma posiadająca swoją kolekcję może wysłać do klientów kartki świąteczne z reprodukcją posiadanego dzieł sztuki?
  • Czy posiadacz dzieła sztuki może czerpać korzyści finansowe ze sprzedaży jego reprodukcji (np. w postaci katalogu, nadruków na materiałach promocyjnych itp.)?
  • Czy kontekst, w jakim prezentujemy dzieło, może naruszać osobiste prawa autorskie twórcy?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspertce


Milana Krzemień – Adwokat, partner zarządzający kancelarii KZ Legal. Kieruje praktyką spółek, fuzji i przejęć (M&A), sukcesji i ochrony majątku oraz dochodzenia roszczeń kredytów CHF. Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego. Opracowuje, redaguje oraz opiniuje umowy z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz przygotowuje dokumenty korporacyjne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi. Doradza w transakcjach nabywania i zbywania kontrolnych pakietów udziałów i akcji spółek, w tym z udziałem podmiotów zagranicznych. Prowadzi procesy łączenia spółek, wnoszenia aportu i sprzedaży przedsiębiorstw oraz przekształcania form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.



Xanadu Gallery and Auction House

ul. Gen. W. Andersa 29, 00-159 Warszawa


tel. 503012889

mail: galeria@galeriaxanadu.pl

Używamy plików cookie. Możemy je zamieścić w celu analizy danych dotyczących odwiedzających, ulepszenia naszej strony internetowej, pokazania spersonalizowanych treści i zapewnienia Państwu wspaniałego doświadczenia na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, kliknij "dowiedz się więcej".
Dowiedz się więcej Akceptuję