ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Raport z Ukrainy – webinar o stratach zabytków i kultury w Ukrainie

W czasie wojny cierpi także kultura i sztuka. Jednym z aspektów inwazji na Ukrainę są rosnące zniszczenia zabytków, muzealnych zbiorów i cennych obiektów ważnych dla kulturowego dziedzictwa Ukrainy, które stały się celem ataków. O tym, jak ukraińscy muzealnicy, kolekcjonerzy i artyści działają w celu ich ochrony, posłuchacie na organizowanym przez nas spotkaniu z Natalią Dmitrenko – historyczką sztuki i specjalistką w zakresie budowania i zarządzania kolekcjami sztuki pochodzącą z Kijowa.

Spotkanie jest bezpłatne, odbędzie się online, na platformie zoom w poniedziałek 21 marca 2022 r. o godz. 19:00. Spotkanie odbędzie się w jezyku angielskim.

Aby zapisać się na wydarzenie, wystarczy że wypełnisz formularz pod tym linkiem.

Zaprosiliśmy Natalię, aby z pozycji eksperta, ale też osoby zaangażowanej bezpośrednio w pomoc, opowiedziała o tym, jakie są największe ośrodki kulturalne w Ukrainie i jaka jest ich sytuacja od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji; jak pracownicy muzeów i galerii działają, aby chronić cenne zbiory i zabytki ukraińskiej kultury; czy Ukraina otrzymuje w tym zakresie pomoc od organizacji międzynarodowych; czy kolekcjonerzy sztuki i artyści mogą ewakuować swoje dzieła sztuki za granicę i czy jest coś, co my możemy zrobić, aby pomóc w ochronie ukraińskiego dziedzictwa w czasie wojny.

O prowadzącej

Natalia Dmitrenko – historyczka sztuki, obecnie doktorantka, ekspert, członkini miedzynarodowej organizacji ICOM, założycielka agencji consultingowej WBSAW zajmującej się doradztwem w zakresie rynku sztuki.

Otrzymała dyplom w Narodowej Akademii Architektury i Sztuk Pięknych w Kijowie w Ukrainie oraz na Frederick University w Nikozji na Cyprze.
Specjalizuje się w zarządzaniu i budowaniu prywatnych kolekcji sztuki oraz doradztwie w zakresie sztuk pięknych, współpracując zarówno z artystami, jak i kolekcjonerami. Autorka wielu prac naukowych w zakresie historii sztuki, uczestniczka międzynarodowych konferencji (m.in. Wielka Brytania, USA, Litwa, Polska, Rumunia).

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę pomaga ukraińskim artystom w chronieniu ich dzieł sztuki.