Vlog - o gustach się dyskutuje
“O gustach się dyskutuje” to cotygodniowe transmisje live na naszym Facebooku prowadzone przez Agnieszkę Gniotek – właścicielkę Xanadu, marszanda i krytyk sztuki. W każdym odcinku omawiane jest wybrane zjawisko z kręgu sztuki współczesnej.
Spotykamy się na żywo każdy wtorek o godz. 14:00 na naszym profilu na FB: https://www.facebook.com/galeriaxanadu/
Najnowsze odcinki

odc. 73: O fotografii jako narzędziu komunikacji
Polecana książka: „Fotka. O zdjęciach i mediach społecznościowych”, Nathan Jurgenson, wyd. Karakter we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Masowo publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia często bywają nieinteresujące. Użytkownicy portali pokazują fotografie ze swojego życia codziennego, zazwyczaj monotonnie powtarzając tematykę swoich postów. Nathan Jurgenson odnalazł proste wytłumaczenie dla tego zjawiska – w rzeczywistości obrazy te stały się językiem. Książka “Fotka. O zdjęciach i mediach społecznościowych” to pozycja umożliwiająca zrozumienie przekazu obrazowego w przestrzeni social mediów. Fotografia wprowadzona w Internet otrzymuje nowy kontekst nadający jej funkcję komunikacyjną. Czy zdjęcie na Instagramie to wciąż obraz, czy już nowy wirtualny język? Zapraszamy do oglądania.

odc. 72: O innym spojrzeniu na malarstwo Jarosława Modzelewskiego
Polecana książka: „Jarosław Modzelewski. Wywiad-rzeka-Wisła”, Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz
Wystawy w dużych instytucjach kultury planowane są ze znaczącym, kilkuletnim wyprzedzeniem. Jednocześnie nieustannie zachodzą w nich szybkie i nieprzewidywalne zmiany personalne na stanowiskach dyrektorskich, które mają wpływ na ostateczny charakter przygotowywanych ekspozycji. W tym tygodniu dobiegnie końca wystawa retrospektywna malarskiej twórczości Jarosława Modzelewskiego organizowana przez warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Nowy dyrektor instytucji, Piotr Bernatowicz, postanowił szczególnie podkreślić patriotyczny aspekt malarstwa artysty. W 2013 roku dwóch kolekcjonerów sztuki, Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz, podjęli się przeprowadzenia wywiadu rzeki z wspomnianym artystą. Wydana przez nich książka umożliwia spojrzenie na twórczość Modzelewskiego w kontekście mniej patriotycznym, a bardziej obiektywnym. Zapraszamy do oglądania.

odc. 71: O mniej znanej stronie twórczości Zdzisława Beksińskiego
Polecana książka: „Foto Beksiński”, Wiesław Banach, Lech Majewski
Zdzisław Beksiński jest znany przede wszystkim ze swoich skomplikowanych, surrealistycznych obrazów. Jednak obok jego popularnych płócien powstawały wybitne fotografie oraz rzeźby, o których dziś mniej się pamięta. Ze względu na zbliżające się wystawy malarstwa Beksińskiego proponujemy zapoznać się z innym, zapominanym aspektem jego twórczości – z niezwykle przemyślanymi i kreatywnymi przestrzennie zdjęciami jego autorstwa. Zapraszamy do oglądania.

odc. 70: O artystach w PRL, zakładach pracy i trochę o alkoholu
Polecana książka: „Antoni Starczewski – Idea zapisu linearnego”, Katalog wystawy
Od 31 marca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna jest wystawa “Idea zapisu linearnego” poświęcona postaci wybitnego artysty Antoniego Starczewskiego i jego twórczości. Z tego powodu 70. odcinek cyklu “O gustach się dyskutuje” został poświęcony katalogowi tejże ekspozycji. Znajdziemy w nim nie tylko znakomite reprodukcje prac Starczewskiego, ale także mnóstwo interesujących tekstów i fragmentów pamiętnika artysty. Agnieszka Gniotek przybliży nam sylwetkę artysty, charakterystykę jego relacji z innymi twórcami oraz specyfikę artystycznej współpracy z zakładami pracy w PRL. Zapraszamy do oglądania.

odc. 69: O fascynujących kupach kamieni rozsianych na terenie Grecji
Polecana książka: „Labirynt nad morzem”, Zbigniew Herbert
W tym odcinku przenosimy się do słonecznej Grecji opisanej przez Zbigniewa Herberta. “Labirynt nad morzem” to książka pozwalająca zrozumieć kulturę turystyki, zwłaszcza tej zakorzenionej w rejonach śródziemnomorskich. Jak oglądać starożytne zabytki? Czy pozostałości po świecie antycznym mogą nas zachwycić i pobudzić naszą wyobraźnię? Zapraszamy do oglądania.

odc. 68: O obrazach, które opowiadają
Polecana książka: „Rozmowy obrazów”, Grażyna Bastek
Przyglądając się dziełu sztuki często staramy się je lepiej zrozumieć, wytłumaczyć sobie sens danego przedstawienia, znaleźć odpowiedź na pytanie: „co właściwie ten obraz chce do mnie powiedzieć?”. W rozwianiu tak nurtujących wątków może pomóc książka „Rozmowy obrazów”, autorstwa wybitnej historyczki sztuki, Grażyny Bastek. Ta szczególna pozycja w przystępny sposób opisuje znane motywy i techniki, które inspirowały i fascynowały artystów przez wieki. Ich poznanie z pewnością pomoże w swobodniejszym odczytywaniu sztuki. Zapraszamy do oglądania.

odc. 67: O tekstach awangardy rosyjskiej
Polecana książka: „Między sztuką a komuną”, Andrzej Turowicz
Awangardowe dzieła rosyjskich artystów pierwszej połowy minionego wieku zapisały się w światowej historii sztuki jako ówcześnie jedne z najciekawszych i najbardziej wpływowych prac artystycznych. Jednakże zachwyt nad nowymi formami i innowacyjnymi pomysłami potrafi przyćmić pamięć o samych twórcach z Rosji lat. 20. i 30.
Książka „Między sztuką a komuną” oddaje głos tym artystom i artystkom. Pomaga zrozumieć ich zmagania z wytycznymi wprowadzanymi przez władzę, pokazuje ich dialogi z komunizmem, socrealizmem i własnym zmysłem artystycznym.
Sytuacja na Wschodzie może być dla nas impulsem do przypomnienia sobie o tym, co niemal zostało zapomniane. Zapraszamy do oglądania.

odc. 66: O sztuce krytycznej lat 90.
Polecana książka: “Podróż do przeszłości: interpretacja najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej”, Izabela Kowalczyk
W ostatniej dekadzie XX wieku silny ruch sztuki krytycznej i zaangażowanej podjął temat interpretowania istotnych kwestii społecznych, takich jak władza, historia, czy cielesność.
Omawiana w tym odcinku książka skupia się na koncepcjach i konsekwencjach ówczesnej sztuki, które nadal mają wpływ na współczesnych kolekcjonerów.
Jak odróżniać prawdziwie zaangażowane dzieła od artystycznych memów? Czy wciąż powstaje dobra sztuka krytyczna? Zapraszamy do oglądania.

















