O gustach się dyskutuje

Vlog - o gustach się dyskutuje

“O gustach się dyskutuje” to cotygodniowe transmisje live prowadzone przez Agnieszkę Gniotek. W każdym odcinku omawiane jest wybrane zjawisko z kręgu sztuki współczesnej.

Spotykamy się na żywo w każdy wtorek o godz. 12:30 na: 

  • naszej stronie na Facebooku >>wejdź<<
  • naszym kanale YouTube >>wejdź<<
  • i profilu LikedIn Agnieszki Gniotek >>wejdź<<

Najnowsze odcinki

odc. 6: Rola kolekcjonera sztuki i dylematy na temat oprawy obrazów

Główny temat spotkania to kolekcjoner sztuki – kim jest i jaka jest jego rola? Zastanowimy się również nad dylematem często spotykanym u osób kupujących malarstwo: oprawiać, czy nie oprawiać? Dodatkowo, odwiedzimy Gdańsk, gdzie w Zbrojowni Sztuki trwa wystawa „Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów”. W tym odcinku polecamy książkę Beaty Bochińskiej “Zacznij kochać dizajn” wyd. Marginesy oraz blog i profil na Instagramie @sztukomodnie.

Zobacz na youtube icon

odc. 5: Czym jest kolekcja i czy katalogowanie zbiorów ma sens?

W 5 odcinku drugiego sezonu vloga “O gustach się dyskutuje” poruszymy temat kolekcji (nie tylko dzieł sztuki) oraz zastanowimy się nad sensem katalogowania zbiorów. Przeniesiemy się również do Muzeum w Częstochowie na wystawę „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej fabryki wyrobów ceramicznych Czyn”. Prasówka będzie poświęcona magazynom „Szum” i „Vogue”. Na koniec, w naszym stałym segmencie dotyczącym wartych polecenia miejsc w internecie, porozmawiamy o blogu i koncie instagramowym Renne w Muzeum.

Zobacz na youtube icon

odc. 4: Kolekcjoner na wystawie i zaufanie do własnej opinii o sztuce

Kontynuacja tematu zaufania – tym razem w kontekście ufania samemu sobie wobec sztuki. Agnieszka Gniotek opowiada o budowaniu relacji ze światem artystycznym w oparciu o wiarę w swój gust i własną intuicję. Zastanowimy się również nad kwestią kolekcjonera sztuki oglądającego wystawę. Do czego właściwie służy kolekcjonerowi odwiedzanie muzeów i galerii sztuki?

Polecane materiały: 

  • Wystawa: „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa”, Muzeum Architektury, Wrocław
  • Lektury: Magazyn „Art Monitor” nr 22/2022, red. nacz. Sebastian Kustra; Magazyn „Spotkania z zabytkami” nr 7–8 lipiec/sierpień 2022, red. nacz.Wojciech Przybyszewski; „NN6T” nr 142 lipiec–wrzesień 2022, red. nacz. Bogna Świątkowska, wyd. Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.
  • Podcast: “Gablotki”, Martyna Kliks

Zobacz na youtube icon

odc. 3: Zaufanie na rynku sztuki, znaczenie reprodukcji i polski design

W tym odcinku Agnieszka Gniotek opowie o kwestii zaufania na rynku sztuki, o funkcji i znaczeniu reprodukcji przy wyborze dzieła sztuki oraz o książkach Katarzyny Jasiołek dotyczących designu. Od teraz do naszych spotkań dołączy nowy, stały segment, w którym będziemy polecać warte uwagi miejsca w sieci oferujące ciekawe lektury i podcasty o sztuce. Dziś zajmiemy się fascynującym profilem instagramowym @polishgirlsinthemuseum.

Polecane książki: Katarzyna Jasiołek „Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”, wyd. Marginesy; Katarzyna Jasiołek „Opakowania czyli perfumowanie śledzia. O grafice, reklamie i handlu w PRL-u”, wyd. Marginesy.

Zobacz na youtube icon

odc. 2: Dzieła sztuki w segmentach i notowania aukcyjne

W drugim odcinku nowego sezonu vloga “O gustach się dyskutuje” Agnieszka Gniotek tłumaczy, czym jest najlepsze dzieło sztuki w danym segmencie, wyjaśnia znaczenie notowań aukcyjnych oraz opowiada o aktualnej wystawie w Zachęcie “Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

Polecana książka: Andrzej Turowski „Biomorfizm w sztuce XX wieku”, wyd. Fundacja terytoria książki

Zobacz na youtube icon

SEZON 2 | odc. 1: O tym, czy w obecnej sytuacji ekonomicznej warto kupować sztukę i o tym, czym jest estymacja

Zapraszamy na drugi sezon vloga O gustach się dyskutuje! Przedstawiamy nową odsłonę cotygodniowych transmisji live prowadzonych przez Agnieszkę Gniotek – właścicielkę Xanadu, marszanda oraz krytyka sztuki.

W pierwszym odcinku nowego sezonu Agnieszka Gniotek mówi o kupowaniu sztuki w obecnej sytuacji ekonomicznej i o charakterze takich inwestycji. Dowiecie się także czym jest estymacja dzieła sztuki oraz dlaczego warto odwiedzać wystawy stałe w muzeach narodowych. Jak zawsze omówiona została również lektura, tym razem dotycząca twórczości i życia Władysława Strzemińskiego.

Polecana książka: Luiza Nader, „Afekt Strzemińskiego. “Teoria widzenia”, rysunki wojenne, Pamięci przyjaciół – Żydów”, wyd. Instytut Badań Literackich PAN

Zobacz na youtube icon

odc. 79: O potrzebie porządkowania rzeczywistości i katalogowaniu

Polecana książka: Georges Didi-Huberman, „Atlas albo radosna wiedza podszyta niepokojem”, wyd. słowo/obraz terytoria

Jednym z najważniejszych zadań badacza jest znalezienie odpowiednich kategorii pozwalających na uporządkowanie interesującego go tematu. Właściwe rozpoznanie, porównanie oraz oznaczenie wybranej kwestii jest istotą poznania danego przedmiotu. Człowiek kategoryzuje, nieustannie poszukując jakiegokolwiek ładu w świecie. Estetyk, myśliciel, filozof i interpretator wizualności Didi-Huberman, zabiera czytelników w podróż pomiędzy najwybitniejszymi katalogami. W swojej erudycyjnej książce “Atlas albo radosna wiedza podszyta niepokojem” autor opowiada o niezwykłych powiązaniach ikonograficznych, znaczeniu ich powiązań dla minionych epok oraz o intensywnym, ludzkim pociągu do tworzenia systematyki. Czym właściwie jest tytułowy Atlas? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 78: O nie zawsze zachwycającym designie PRL-u

Polecana książka: Anna Kostrzyńska-Miłosz „Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość”, wyd. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

Koniec II wojny światowej nie był cezurą zapoczątkowującą drastyczne zmiany w polskim designie. Przedwojenna estetyka wytrwała w Polsce aż do lat 50. XX wieku. Dopiero wtedy projektanci rozpoczęli poszukiwania nowych rozwiązań wprowadzających do tworzonych mebli nie tylko nowoczesność, ale również przystosowanie do nowych warunków mieszkalnych. Książka Anny Kostrzyńskiej-Miłosz opowiada o historiach powojennych mebli, o ich znaczeniu dla ówczesnego społeczeństwa i o projektantach adaptujących nowy design do polskich mieszkań. Jak podsumować skomplikowane początki nowoczesnego polskiego designu? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 77: O architekturze Warszawy lat 90., czyli słodkim postmodernizmie

Polecana książka: Aleksandra Stępień-Dąbrowska, „Jakby luksusowo”, wyd. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Dziedzinami sztuki bezpośrednio dotyczącymi każdego są architektura i design. Jesteśmy przez nie nieustannie otoczeni, a nie mogąc od nich uciec, można spróbować je zrozumieć. “Jakby luksusowo” to przewodnik po warszawskim budownictwie lat 90. Aleksandra Stępień-Dąbrowska omawia kwintesencję ówczesnej architektury w nowej perspektywie. “Cukierkowość” tych budynków i ich aktualne położenie względem nowej tkanki miasta może wywołać nostalgię, irytację, konsternację. Dlatego warto zastanowić się nad tą architekturą i jej miejscem w dzisiejszej Warszawie. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 76: O tym, że artyści czasami niszczą swoje dzieła

Polecana książka: Maria Poprzęcka, „Impas”, wyd. fundacja terytoria książki

Polska historyczka sztuki Maria Poprzęcka w swojej książce “Impas” bada temat relacji pomiędzy artystą a stworzonym przez niego dziełem sztuki. Autorka poddaje analizie sposób powstawania tej więzi i specyfikę jej przerwania, kiedy stworzony obraz czy rzeźba przechodzi z rąk artysty do swojego nowego właściciela. Na przykładzie biografii ikon polskiej sztuki (między innymi Kazimierza Malewicza, Andrzeja Wróblewskiego, czy Jacka Sempolińskiego) Poprzęcka zaprasza czytelnika do dialogu o kreatywnym procesie powstawania dzieła sztuki i o samym dziele jako przedmiocie. W jaki sposób życiorys artysty wpływa na jego relacje ze swoją sztuką? Jaką rolę odgrywają kuratorzy i krytycy w przełomowych momentach artystycznych? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 75: O rozmaitych interpretacjach sztuki wybitnych artystów

Polecana książka: Piotr Słodkowski, „Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki”, wyd. Instytut Badań Literackich PAN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Każda sztuka jest reprezentacją szerszego kontekstu. Niezależnie od konwencji przedstawienia dzieła sztuki są nacechowane fragmentami pochodzącymi z rzeczywistości otaczającej autora pracy. W przypadku artystów i artystek XX i XXI wieku odczytanie tych sygnałów wydaje się skomplikowane, jednak nie jest niemożliwe. Piotr Słodkowski uczy swoich czytelników zauważać jak najwięcej na przykładzie żydowskiego malarza pochodzącego z Lwowa – Henryka Strenga/Marka Włodarskiego. Autor wpisuje twórczość artysty w ramy wpływu otoczenia i współczesnych realiów, które pozwalają odbiorcy odnaleźć istotny, dla wielu ukryty, kontekst danego dzieła sztuki. Jak patrzeć na obraz, by go zrozumieć? Jakie emocje pomagają nam widzieć więcej? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 74: o galerii sztuki, która rozwiązała problem sprzedaży ciuchów w PRL

Polecana książka: „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”, katalog wystawy zorganizowanej w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy trwa aktualnie wystawa poświęcona twórczości wyjątkowej polskiej projektantki mody, Grażyny Hase. Swoją karierę rozpoczęła na przełomie lat 50. i 60. XX wieku jako modelka, jednak prędko zgłębiła swoją pasję do ubrań i zaczęła je projektować. Hase tworzyła głównie stroje dla młodych kobiet, sama często uczestniczyła we własnych pokazach. Miała wyraźnie zachodnie spojrzenie na modę i na swoje przedsiębiorstwo. Jej ubrania były doceniane przez klientki, niemal momentalnie znikały z półek. Jak galeria sztuki pomogła w rozwoju marki Grażyny Hase? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 73: O fotografii jako narzędziu komunikacji

Polecana książka: „Fotka. O zdjęciach i mediach społecznościowych”, Nathan Jurgenson, wyd. Karakter we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Masowo publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia bywają nieinteresujące. Użytkownicy portali pokazują fotografie ze swojego życia codziennego, zazwyczaj monotonnie powtarzając tematykę swoich postów. Nathan Jurgenson odnalazł proste wytłumaczenie dla tego zjawiska – w rzeczywistości obrazy te stały się językiem. Książka “Fotka. O zdjęciach i mediach społecznościowych” to pozycja umożliwiająca zrozumienie przekazu obrazowego w przestrzeni social mediów. Fotografia wprowadzona w Internet otrzymuje nowy kontekst nadający jej funkcję komunikacyjną. Czy zdjęcie na Instagramie to wciąż obraz, czy już nowy wirtualny język? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 72: O innym spojrzeniu na malarstwo Jarosława Modzelewskiego

Polecana książka: „Jarosław Modzelewski. Wywiad-rzeka-Wisła”, Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz

Wystawy w dużych instytucjach kultury planowane są ze znaczącym, kilkuletnim wyprzedzeniem. Jednocześnie nieustannie zachodzą w nich szybkie i nieprzewidywalne zmiany personalne na stanowiskach dyrektorskich, które mają wpływ na ostateczny charakter przygotowywanych ekspozycji. W tym tygodniu dobiegnie końca wystawa retrospektywna malarskiej twórczości Jarosława Modzelewskiego organizowana przez warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Nowy dyrektor instytucji, Piotr Bernatowicz, postanowił szczególnie podkreślić patriotyczny aspekt malarstwa artysty. W 2013 roku dwóch kolekcjonerów sztuki, Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz, podjęli się przeprowadzenia wywiadu rzeki z wspomnianym artystą. Wydana przez nich książka umożliwia spojrzenie na twórczość Modzelewskiego w kontekście mniej patriotycznym, a bardziej obiektywnym. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 71: O mniej znanej stronie twórczości Zdzisława Beksińskiego

Polecana książka: „Foto Beksiński”, Wiesław Banach, Lech Majewski

Zdzisław Beksiński jest znany przede wszystkim ze swoich skomplikowanych, surrealistycznych obrazów. Jednak obok jego popularnych płócien powstawały wybitne fotografie oraz rzeźby, o których dziś mniej się pamięta. Ze względu na zbliżające się wystawy malarstwa Beksińskiego proponujemy zapoznać się z innym, zapominanym aspektem jego twórczości – z niezwykle przemyślanymi i kreatywnymi przestrzennie zdjęciami jego autorstwa. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 70: O artystach w PRL, zakładach pracy i trochę o alkoholu

Polecana książka: „Antoni Starczewski – Idea zapisu linearnego”, Katalog wystawy

Od 31 marca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna jest wystawa “Idea zapisu linearnego” poświęcona postaci wybitnego artysty Antoniego Starczewskiego i jego twórczości. Z tego powodu 70. odcinek cyklu “O gustach się dyskutuje” został poświęcony katalogowi tejże ekspozycji. Znajdziemy w nim nie tylko znakomite reprodukcje prac Starczewskiego, ale także mnóstwo interesujących tekstów i fragmentów pamiętnika artysty. Agnieszka Gniotek przybliży nam sylwetkę artysty, charakterystykę jego relacji z innymi twórcami oraz specyfikę artystycznej współpracy z zakładami pracy w PRL. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 69: O fascynujących kupach kamieni rozsianych na terenie Grecji

Polecana książka: „Labirynt nad morzem”, Zbigniew Herbert

W tym odcinku przenosimy się do słonecznej Grecji opisanej przez Zbigniewa Herberta. “Labirynt nad morzem” to książka pozwalająca zrozumieć kulturę turystyki, zwłaszcza tej zakorzenionej w rejonach śródziemnomorskich. Jak oglądać starożytne zabytki? Czy pozostałości po świecie antycznym mogą nas zachwycić i pobudzić naszą wyobraźnię? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 68: O obrazach, które opowiadają

Polecana książka: „Rozmowy obrazów”, Grażyna Bastek

Przyglądając się dziełu sztuki często staramy się je lepiej zrozumieć, wytłumaczyć sobie sens danego przedstawienia, znaleźć odpowiedź na pytanie: „co właściwie ten obraz chce do mnie powiedzieć?”. W rozwianiu tak nurtujących wątków może pomóc książka „Rozmowy obrazów”, autorstwa wybitnej historyczki sztuki, Grażyny Bastek. Ta szczególna pozycja w przystępny sposób opisuje znane motywy i techniki, które inspirowały i fascynowały artystów przez wieki. Ich poznanie z pewnością pomoże w swobodniejszym odczytywaniu sztuki. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 67: O tekstach awangardy rosyjskiej

Polecana książka: „Między sztuką a komuną”, Andrzej Turowicz

Awangardowe dzieła rosyjskich artystów pierwszej połowy minionego wieku zapisały się w światowej historii sztuki jako ówcześnie jedne z najciekawszych i najbardziej wpływowych prac artystycznych. Jednakże zachwyt nad nowymi formami i innowacyjnymi pomysłami potrafi przyćmić pamięć o samych twórcach z Rosji lat. 20. i 30.

Książka „Między sztuką a komuną” oddaje głos tym artystom i artystkom. Pomaga zrozumieć ich zmagania z wytycznymi wprowadzanymi przez władzę, pokazuje ich dialogi z komunizmem, socrealizmem i własnym zmysłem artystycznym.

Sytuacja na Wschodzie może być dla nas impulsem do przypomnienia sobie o tym, co niemal zostało zapomniane. Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon

odc. 66: O sztuce krytycznej lat 90.

Polecana książka: “Podróż do przeszłości: interpretacja najnowszej historii w polskiej sztuce krytycznej”, Izabela Kowalczyk

W ostatniej dekadzie XX wieku silny ruch sztuki krytycznej i zaangażowanej podjął temat interpretowania istotnych kwestii społecznych, takich jak władza, historia, czy cielesność.

Omawiana w tym odcinku książka skupia się na koncepcjach i konsekwencjach ówczesnej sztuki, które nadal mają wpływ na współczesnych kolekcjonerów.

Jak odróżniać prawdziwie zaangażowane dzieła od artystycznych memów? Czy wciąż powstaje dobra sztuka krytyczna? Zapraszamy do oglądania.

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 65: O tym, dlaczego wciąż warto sięgać po słowniki

Polecana książka: „Słownik terminologiczny sztuk pięknych”, red. Stefan Kozakiewicz, wyd. PWN, 1969

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 64: O powojennych losach polskich dzieł sztuki

Polecana książka: „Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy”, Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 63: O Białorusi i kurach ozdobnych

Polecana książka: „Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem”, Małgorzata Czyńska

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 62: O tym, jak odpowiedzieć na pytanie „czym jest dzieło sztuki?”

Polecana książka: „Czym, w gruncie rzeczy, jest dzieło sztuki?”, Joseph Margolis

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 61: O podróżach ze sztuką

Polecana książka: „Martwa natura z wędzidłem”, Zbigniew Herbert

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 60: O postrzeganiu architektury

Polecana książka: Pornotopia. „Playboy”, architektura i biopolityka w czasach zimnej wojny, Paul B. Preciado

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 59: O tym, czym jest oświecenie

Polecana książka: „Oświecenie, czyli tu i teraz”, pod redakcją Łukasza Rondudy i Tomasza Szerszenia

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 58: O spojrzeniu na Japonię oczami kolekcjonera

Polecana książka: „Inne Kioto”, Alex Kerr

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 57: O świecie drag queens i drag kings w amerykańskim teatrze

Polecana książka: „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi”, Joanna Krakowska

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 56: O historii polskiego rynku sztuki

Polecana książka: „Zarobisz miliony na rynku sztuki. Wspomnienia”, Janusz Miliszkiewicz

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

Odc. 55 O sztucznym wytwarzaniu ludowości przez inteligencję

Wspomniana książka: „Kłopoty ze sztuką ludową” Ewa Klekot

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 54 O tym, jak ubarwić sobie życie

Wspomniana książka: „#Kolor” Olka Barczak

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 53 O listach do nieżyjących

Wspomniana książka: „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna” Anda Rottenberg Wyd. STENTOR

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 52 O szaleństwie kolekcjonowania

Wspomniana książka: „Kolekcja, kolekcjoner, kolekcjonowanie” – Maria Anna Potocka, Agnieszka Sachar Wydawnictwo Mocak

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

Odc. 51 O kłopotach z artystyczną biografią na przykładzie książki Marcin Wicha „Kierunek zwiedzania”

Wspomniana książka: „Kierunek zwiedzania” Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

Odc. 50 o tym, kiedy kolekcjoner staje się galerzystą, a galerzysta kolekcjonerem i o tym, że często nie da się tego od siebie oddzielić

Wspomniany katalog kolekcji Waldemara Andzelma: „Andzelmiada” Wyd. Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla „Apostolicum”

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 49 O kobietach, które tworzyły panoramę artystycznego Montparanassu

Wspomniana książka: „Polki na Montparanassie” Sylwia Zientek

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 48 O Marcelu Duchampie i czy faktycznie był leniwy

Wspomniana książka: „Dlaczego Duchamp nie czesał się z przedziałkiem?” Anna Markowska, wyd. Universitas

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 47 O fałszerstwach i fałszerzach dzieł sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 46 O Grupie Ładnie oraz o tym, jaka sztuka jest ładna dzisiaj

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 45 O rodzimym pejzażu szkicowanym przez Wilhelma Sasnala

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 44 O perwersyjnej przyjemności w zacieraniu granic tradycji

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 43 Co robią kolekcjonerzy, gdy brakuje ścian do wieszania dzieł sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 42 O bezradności analityka finansowego w kontekście rynku sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 41 O tym, że nieznajomość prawa szkodzi

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 40 O oczekiwaniach artystów wobec rynku sztuki.

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 39 O wielu kwestiach związanych z fotografią, nie tylko do oglądania

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 38 O młodym malarstwie polskim + lista topowych nazwisk młodej sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 37 O surrealizmie dla kucharek.

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 36 O jednym z wybitnych krytyków sztuki polskiej – Andrzeju Osęce

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 35 O biografii Mieczysława Bermana – projektanta polskiego komunizmu

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 34 O estetyce tego, co nas otacza

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 33 O trendach na rynku sztuki i street arcie

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 32 O świecie przedmiotów opisywanych przez D. Sudjica w “B jak Bauhaus”

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 31 O tym jak mówić i pisać na temat sztuki prosto i przystępnie

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 30 O tym, co to znaczy doświadczać dzieła sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 29 O designie okresu przełomów i naszej nostalgii za PRL-em

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 28 O tym jak smażone jajka i kebab mogą odmienić całą scenę artystyczną

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 27 O modzie na hiperrealizm i twórczości Ewy Kuryluk

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 26 O Marinie Abramović, jednej z najbardziej znanych artystek

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 25 O sztuce ludowej

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 24 Jak czytać dzieła sztuki?

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 23 O o kobietach i ich odwzorowaniach w sztuce socrealizmu

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 22 O nowych zjawiskach w sztuce w różnych momentach czasowych

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 21 O podróży do Japonii w świecie znaków

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 20 O wpływie alkoholu na środowisko artystyczne

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 19 O kolorze i jego historii

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 18 O sztuce „peryferiów” czyli Europy Środkowo-Wschodniej

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 17 Rola kuratora, na podstawie wywiadów z przedstawicielami profesji

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 16 O interpretacji twórczości artystów średniego pokolenia.

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 15 O kolekcjonowaniu sztuki najnowszej

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 14 O różnych aspektach kolekcjonowania i inwestowania w sztukę

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 13 Parę słów o tym, gdzie najlepiej posłuchać o sztuce

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 12 Jak młoda sztuka może stać się klasyką?

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 11 O wielkiej sztuce w małych miastach

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 10 Dlaczego sztuka jest kobietą?

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 9 O budowaniu kolekcji firmowych

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 8 O artystach i środowisku artystycznym PRL-u

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 7 O tym, skąd czerpać wiedzę o polskiej sztuce

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 6 O światowym rynku sztuki

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 4 Dwa słowa o losach sztuki w czasie II Wojny Światowej

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 5 O kiczu i złej sztuce

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 3 Rynek sztuki dawnej i współczesnej

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 2 O amerykańskich historykach

Zobacz na youtube icon
O gustach się dyskutuje

odc. 1 O początkach polskich kolekcji

Zobacz na youtube icon