webinary: wokół kolekcjonowania dzieł sztuki

Wokół kolekcjonowania dzieł sztuki to cykl webinarów organizowanych przez Galerię i Fundację Xanadu, w ramach którego co miesiąc rozmawiamy z innym gościem – ekspertem w danej dziedzinie, na różne tematy związane z kolekcjonowaniem, nie tylko sztuki, ale też designu i innych unikatowych przedmiotów.


Na tej stronie znajdziesz bazę wszystkich nagrań i zakupisz do nich dostęp!

Każde nagranie kosztuje 99,00 zł.



Image
przejdź do webinarów



Spotkania mają charakter poradnikowy – dzielimy się z Wami praktyczną wiedzą, która przyda się każdemu, kto posiada dzieła sztuki lub przedmioty antykwaryczne.


Od zaproszonych przez nas ekspertów dowiecie się m.in.: jak dbać o swoje zbiory – nie tylko malarstwa, jak oprawiać dzieła sztuki, jak eksponować sztukę we wnętrzu i dobierać odpowiednie oświetlenie, czy jak katalogować kolekcję. Spotkania prowadzi Agnieszka Gniotek.


Każdy webinar, oprócz prezentacji zaproszonego eksperta, składa się także z części Q&A, w której gość odpowiada na pytania zadawane przez uczestników w trakcie webinaru na żywo.


dla kogo są nasze webinary?

  • Dla kolekcjonerów, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących
  • Dla miłośników sztuki i rzemiosła
  • Dla osób inwestujących w dzieła sztuki
  • Dla osób, które chcą budować firmową kolekcję dzieł sztuki
  • Dla wszystkich osób posiadających w domu różne dzieła sztuki lub obiekty antykwaryczne np. odziedziczone po przodkach pamiątki rodzinne czy dzieła otrzymane w prezencie
  • Dla architektów wnętrz
  • Dla artystów
  • Dla każdego, kto lubi zdobywać nową wiedzę

jak zakupić dostęp do webinaru?

Pod opisem każdego webinaru znajduje się przycisk "Kupuję to nagranie". Kliknij w przycisk pod interesującym Cię webinarem, aby dokonać zakupu – przeniesiesz się do bramki płatności na platformie EasyCart.


Po dokonaniu opłaty otrzymasz link do nagrania, z którego możesz skorzystać w dowolnym momencie. Link znajdziesz także w swoim panelu na platformie EasyCart, który utworzysz przy pierwszym zakupie – dane do logowania otrzymasz mailowo.

Tutaj znajdziesz nagrania wszystkich webinarów z cyklu "Wokół kolekcjonowania dzieł sztuki", które już się odbyły. Cykl nie jest zamknięty – regularnie dodajemy nowe materiały! Każde nagranie możesz zakupić w cenie 99,00 zł. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Kupuję" pod interesującym Cię webinarem i opłacisz zamówienie. Po dokonaniu płatności otrzymasz link do nagrania.

baza webinarów

#1 – jak dbać o dzieła sztuki? gość: elżbieta modzelewska

Pierwszy webinar z cyklu poświęcony był tematyce dbania o dzieła sztuki i konserwacji. Swoją wiedzą dzieliła się z nami doświadczona konserwatorka dzieł sztuki – Elżbieta Modzelewska.


O czym jest webinar?


Miejscem kolekcji są nie tylko muzea i galerie. Kolekcje znajdują się także w naszych domach, choć czasami nie myśli się o nich w tej kategorii. Pamiątki rodzinne, fotografie, nabyty do wnętrza obraz, stara ceramika – nigdy nie wiadomo, czy nie staną się początkiem większego zbioru, a może nawet kiedyś trafią do galerii czy muzeum. Jak o nie zadbać, aby pozostały dla kolejnych pokoleń albo po prostu cieszyły oko i wzbudzały emocje przez lata? O tym rozmawiamy na spotkaniu z naszą ekspertką.


Webinar odbył się 9 marca 2023 r. Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image
kupuję to nagranie
  • Jak dbać o posiadane dzieła sztuki?
  • Jak może wyglądać opieka nad dziełami sztuki w warunkach domowych i dlaczego utrzymanie w czystości otoczenia jest ważne dla zbiorów?
  • Jak przechowywać swoje zbiory, by nie doznały uszkodzeń?
  • Jak bezpiecznie eksponować malarstwo, ale też prace na papierze, we wnętrzach mieszkalnych lub firmowych?
  • Kiedy potrzebna jest pomoc konserwatora, gdzie szukać kontaktu i jaki może być zakres jego działań?
  • Czy każde uszkodzenie dzieła sztuki da się naprawić?
  • Jak wygląda współpraca z konserwatorem dzieł sztuki?
  • Dlaczego musimy opiekować się dziełami sztuki współczesnej tak samo jak zabytkami sprzed wieków?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspertce


Elżbieta Modzelewska – Konserwatorka malarstwa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 2004 kuratorka wielu projektów konserwatorskich i badawczych realizowanych w Pałacu króla Jana III w Wilanowie. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika muzealnego zespołu konserwatorskiego organizując jego działania w zakresie konserwacji i bieżącej opieki nad zabytkami. Z uwagi na charakter miejsca pracy koncentruje także uwagę na zagadnieniach badawczych dotyczących technik malarskich.


Przedmiotem jej zainteresowań jest nie tylko sztuka dawna. W swoim dorobku ma także liczne doświadczenia z pracy przy obiektach sztuki współczesnej. Rozszerzanie praktyki i wiedzy o różnorodne dzieła uznaje za bardzo cenne wzbogacanie swojego warsztatu zawodowego – sztuka konserwacji jest bardzo szeroką dziedziną, wymagającą zdobywania nowych umiejętności i poszerzania wiedzy, także o nowych materiałach, przydatnych w praktyce konserwatorskiej. Za cenne uznaje także osobiste doświadczanie sztuki malarskiej podczas kopiowania obrazów i tworzenia własnych kompozycji, dzięki czemu rozwija techniczne możliwości wykorzystywane podczas restauracji zabytków.

#2 – webinar o oprawie dzieł sztuki. gość: jan mandes

Tematem drugiego webinaru z cyklu jest oprawa dzieł sztuki. Naszym gościem był Jan Mandes – doświadczony ramiarz, ekspert w zakresie oprawiania dzieł sztuki, w tym prac na papierze, plakatów i fotografii, wieloletni pracownik warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu.


O czym jest webinar?


Nasz gość zaprezentował różne rodzaje opraw dopasowane do dzieł sztuki wykonanych w odmiennych technikach. Podzielił się z nami wiedzą dotyczącą tego, jak oprawiać obrazy na różnych podłożach, ale i prace na papierze i inne obiekty, nie tylko dzieła sztuki. W trakcie webinaru rozmawialiśmy również o tym, jak dobierać oprawę, czy dzieło sztuki zawsze powinno być oprawione i od czego to powinno zależeć, a także jak wygląda proces realizacji profesjonalnej oprawy.


Webinar odbył się 24 kwietnia 2023 r. Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image
kupuję to nagranie
  • Czy oprawa dzieła sztuki zawsze jest konieczna?
  • Jak wybrać właściwą oprawę i czym się kierować?
  • Jakie funkcje pełni dobrze dobrana oprawa obrazu czy pracy na papierze?
  • Jakie są najczęściej wybierane rodzaje opraw?
  • Czy ramę dobiera się do wnętrza, w którym będzie eksponowane dzieło, czy do samego dzieła?
  • Czy wszystkie prace w kolekcji powinno się oprawiać w ten sam sposób?
  • Od czego zależą koszty ram i usług ramiarskich?
  • Czy materiały, z jakich wykonane są ramy, mają znaczenie dla bezpieczeństwa dzieła?
  • Czym różnią się oprawy dostępne w marketach "od ręki" od opraw realizowanych w profesjonalnym serwisie?
  • Na czym polega zawód ramiarza i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Jan Mandes – ramiarz z blisko 30-letnim doświadczeniem. Pracował między innymi jako pomocnik rekwizytora w wytwórni filmowej przy ul. Chełmskiej w Warszawie, przy filmie Krzysztofa Kieślowskiego. Od 1995 r. pracuje w renomowanej ramiarni działajacej w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, gdzie wykonuje profesjonalne oprawy dzieł sztuki, a także zajmuje się doradztwem i doborem odpowiednich rodzajów opraw. Prywatnie interesuje się historią, majsterkowaniem, zwierzętami i ceni sobie kontakt z naturą.

#3 – Aspekty prawne budowania firmowej kolekcji dzieł sztuki.

gość: adwokat milana krzemień

Webinar odbył się na żywo 15 maja 2023 r.

Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image

Na webinarze z adwokat Milaną Krzemień rozmawiamy o kwestiach prawnych związanych z kolekcjonowaniem i inwestowaniem w dzieła sztuki, a w szczególności z budowaniem kolekcji firmowej. Poruszaliśmy zarówno kwestie związane z prawem podatkowym jak i prawem autorskim.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Nasza Ekspertka opowiedziała o kwestiach dotyczących prawa podatkowego, które są szczególnie istotne dla tych, którzy rozważają zakupy dzieł sztuki do swojej firmy lub biura. To m.in. aspekty związane z wliczaniem zakupionych dzieł sztuki w koszta podatkowe – w jakich przypadkach jest to możliwe, amortyzacją dzieł sztuki czy wynajmem dzieł sztuki. Druga część prezentacji poświęcona jest prawu autorskiemu – omówione zostały kwestie, które są przydatne kolekcjonerom prywatnym czy przedsiębiorcom budującym kolekcje firmowe.


  • Czy zakupione dzieło sztuki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
  • Czy dzieła sztuki podlegają amortyzacji?
  • Jakie cele można realizować przy zaliczaniu zakupu dzieła sztuki w poczet kosztów podatkowych firmy?
  • Na czym polega podział praw autorskich na osobiste i materialne?
  • Jaki jest okres ochrony prawami autorskimi?
  • Czy kolekcjoner może publikować zdjęcia posiadanych dzieł sztuki w mediach społecznościowych lub na swojej stronie internetowej?
  • Czy wypożyczając dzieło sztuki z kolekcji na wystawę do muzeum czy galerii należy uzyskać zgodę artysty?
  • Czy kolekcjoner lub firma posiadająca swoją kolekcję może wysłać do klientów kartki świąteczne z reprodukcją posiadanego dzieł sztuki?
  • Czy posiadacz dzieła sztuki może czerpać korzyści finansowe ze sprzedaży jego reprodukcji (np. w postaci katalogu, nadruków na materiałach promocyjnych itp.)?
  • Czy kontekst, w jakim prezentujemy dzieło, może naruszać osobiste prawa autorskie twórcy?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspertce


Milana Krzemień – Adwokat, partner zarządzający kancelarii KZ Legal. Kieruje praktyką spółek, fuzji i przejęć (M&A), sukcesji i ochrony majątku oraz dochodzenia roszczeń kredytów CHF. Jest absolwentką Kolegium Prawa w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Specjalizuje się w bieżącej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych ze szczególnym naciskiem na spółki prawa handlowego. Opracowuje, redaguje oraz opiniuje umowy z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa pracy i prawa gospodarczego oraz przygotowuje dokumenty korporacyjne. Posiada doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych oraz w reprezentacji podmiotów gospodarczych przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi. Doradza w transakcjach nabywania i zbywania kontrolnych pakietów udziałów i akcji spółek, w tym z udziałem podmiotów zagranicznych. Prowadzi procesy łączenia spółek, wnoszenia aportu i sprzedaży przedsiębiorstw oraz przekształcania form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej.



#4 – Zbrodnia na meblu. Czego nie wolno robić meblom bez specjalisty

gość: daniel stoiński

Webinar odbył się na żywo 26 czerwca 2023 r.

Czas trwania nagrania: 1,5 godziny

Image

Tematem webinaru jest renowacja mebli i kolekcjonowanie designu meblowego. O tym, jak dbać o meble, jak szukać ciekawych, designerskich obiektów do swoich wnętrz, jak podnieść estetykę posiadanych mebli historycznych i kiedy zwrócić się do specjalisty, opowiada Daniel Stoiński – pasjonat tradycyjnego rzemiosła, właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Z webinaru dowiesz się m.in. kiedy warto ratować mebel i zachować jego historyczny charakter, a kiedy nie ma to sensu, co można w temacie renowacji zrobić samodzielnie, a z czym lepiej udać się do specjalisty, jakie błędy popełniają najczęściej osoby, które chcą "odświeżyć" stary mebel, jakie meble są poszukiwane dziś przez kolekcjonerów i do wystroju wnętrz, czy gdzie zobaczyć najciekawsze kolekcje mebli historycznych i designu.


  • jakie meble są poszukiwane dziś przez kolekcjonerów i do wystroju wnętrz ile kosztują dobrej klasy meble, a ile ich konserwacja,
  • przed jakimi wyzwaniami staje kolekcjoner designu meblowego,
  • kiedy warto ratować mebel i zachować jego historyczny charakter, a kiedy nie ma to sensu i można zdecydować się na przeróbki,
  • jakie najczęstsze błędy popełniają osoby samodzielnie starające się podnieść estetykę mebla,
  • na co szczególnie zwracać uwagę nabywając meble w sieci lub na targu, aby nie dać się oszukać i nie kupić tak zwanego „składaka”,
  • co wolno zrobić samemu np. w zakresie czyszczenia, a jakie działania wymagają fachowej opieki konserwatora lub specjalisty od drewna i mebli historycznych,
  • gdzie w Polsce i na świecie można zobaczyć kolekcje wartościowych mebli historycznych i XX-wiecznych oraz designu,
  • jak opiekować się meblami na co dzień,
  • kiedy wolno, a kiedy nie należy wymieniać obić w meblach tapicerowanych,
  • co trzeba wiedzieć, zanim się samemu zabierzemy za podnoszenie estetyki mebla,
  • co kupić łatwo, bo jest tego dużo, a jest poszukiwanym przez kolekcjonerów designu i mebli rarytasem,
  • co jest dziś w modzie, a co będzie modne za 5-10 lat,
  • jak stworzyć wysmakowane wnętrze w oparciu o kilka egzemplarzy wyjątkowych mebli z XX wieku,
  • jak uzupełnić designem i meblami kolekcję dzieł sztuki,
  • czym się różni praca rzemieślnika odnawiającego meble od stolarza.

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Daniel Stoiński – pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli znajdującej się w Krakowie. Prywatnie kolekcjoner polskiego powojennego wzornictwa, ojciec dwóch charcich adopciaków Abbie i Sake.

Image

#5 – kolekcjonowanie porcelany historycznej. tajemnice białego złota cz. I

gość: marek kruczek

Webinar odbył się na żywo 17 lipca 2023 r.

Czas trwania nagrania: 2 godziny 45 minut

Image

Na webinarze z Markiem Kruczkiem – marszandem, właścicielem galerii Antyki z pasją i kolekcjonerem specjalizującym się w historycznej porcelanie i ceramice, rozmawiamy o kolekcjonowaniu historycznej porcelany.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Marek Kruczek dzieli się wiedzą na temat różnych aspektów kolekcjonowania porcelany historycznej.

Z webinaru dowiecie się m.in. jak rozpocząć budowanie kolekcji i jak określić jej profil, gdzie poszukiwać obiektów do swoich zbiorów, co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać przy zakupach, jak dbać o porcelanę i co można zrobić, gdy się uszkodzi. Nasz gość opowiedział także o słynnych wytwórniach porcelany, o metodach zdobień czy o sygnaturach na porcelanie.


  • jak dobrać klucz do budowy kolekcji porcelany,
  • czym jest sygnatura i inne znaki fabryczne na porcelanie i na ile „zamykają" one datowanie przedmiotu w konkretnym czasie,
  • czy sygnatury dają 100% pewności co do pochodzenia obiektu czy mogą być fałszowane,
  • na co, poza sygnaturą, zwracać uwagę, aby nie dać się nabrać na fałszerstwo,
  • najczęstsze pomyłki i fałszerstwa na antykwarycznym rynku porcelany,
  • jakie obiekty są poszukiwane dziś przez kolekcjonerów i do wystroju wnętrz,
  • gdzie kupować historyczną porcelanę, a gdzie lepiej nie,
  • jakie najczęstsze błędy popełniają osoby zaczynające przygodę z kolekcjonowaniem porcelany,
  • na czym polega konserwacja porcelany, ile kosztuje,
  • kiedy warto konserwować stłuczony przedmiot, a kiedy po prostu czas go wyrzucić,
  • ile kosztuje historyczna porcelana kolekcjonerska i z jakimi wydatkami powinien się liczyć kolekcjoner,
  • co nas urzeka w porcelanie – najpopularniejsze i najbardziej efektowne metody zdobień,
  • świat porcelanowych figurek,
  • co wolno zrobić samemu przy starej porcelanie w zakresie czyszczenia, mycia i opieki, a co już wymaga interwencji konserwatora,
  • gdzie w Polsce i na świecie można zobaczyć najlepsze kolekcje dawnej porcelany,
  • co kupić łatwo, bo jest tego dużo, a jest poszukiwanym przez kolekcjonerów i „nie do dostania”,
  • przed jakimi wyzwaniami staje kolekcjoner porcelany

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Marek Kruczek – marszand, antykwariusz, właściciel i założyciel Galerii Antyki z pasją Marek Kruczek, zlokalizowanej przy ul. J. Dietla 107 w Krakowie. Miłośnik i kolekcjoner rzemiosła artystycznego, a w szczególności ceramiki (głównie porcelana historyczna).


Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (biologia z spec. neurofizjologia, mgr), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (technologia żywności, dr inż.) oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – kierunek Rynek Sztuki i Antyków. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich i Międzynarodowej Unii Antykwariuszy (CINOA) z siedzibą w Brukseli.Ekspert w zakresie ceramiki w programie „Łowcy skarbów kto da więcej”, TV4, ekspert muzealny. Współpraca z licznymi jednostkami muzealnymi w kraju. Twórca kolekcji ceramiki w Polsce i zagranicą. Założyciel kilku grup specjalistycznych na Facebooku (w zakresie porcelany) w tym jednej niemieckojęzycznej.Pierwszy obraz zakupił w 5 klasie Szkoły Podstawowej mając 10 lat, wtedy też zaczęła się jego miłość do antyków, która trwa do dnia dzisiejszego.



#6 – Czy kupujący sztukę potrzebuje katalogu kolekcji? O zabezpieczaniu i promocji kolekcji dzieł sztuki. gość: Łukasz grabek

Webinar odbył się na żywo 21 sierpnia 2023 r.

Czas trwania nagrania: 1:45 h

Image

Webinar poświęcony jest tematyce katalogowania kolekcji dzieł sztuki. O tym, dlaczego warto to robić i jak prowadzić taką ewidencję, opowiedział nam Łukasz Grabek – ekspert rynku sztuki i współzałożyciel firmy ArtSaas, udostępniającej galeriom, kolekcjonerom i artystom narzędzia do katalogowania, zarządzania, promowania i prezentacji dzieł sztuki w Internecie.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Z webinaru dowiesz się, po co w ogóle katalogować dzieła sztuki oraz jak utworzony już katalog wspiera rozwój, zarządzanie i budowanie wartości kolekcji. Poznasz także dobre praktyki ewidencjonowania kolekcji.

Nasz Gość udowadnia, że katalog nie jest tylko narzędziem służącym kolekcjonerowi, ale może również pełnić ważną rolę dla spadkobierców i historyków sztuki oraz wspierać kulturotwórczą wagę zbiorów.


  • Krótka historia katalogów zbiorów. Czym były kiedyś, kto z nich korzystał, a czym są obecnie.
  • Czym różni się katalog zbiorów kolekcjonera od katalogów zbiorów przygotowywanych na rynku sztuki? O katalogach aukcyjnych, katalogach wystaw i co to jest catalogue raisonné. Jak z nich korzystać?
  • Po co współczesnemu kolekcjonerowi katalog kolekcji?
  • Czy ewidencja zbiorów wpływa na ich bezpieczeństwo - katalog jako podstawa do ubezpieczenia i zabezpieczenia przed kradzieżą.
  • O zagrożeniach jakie mogą wynikać z braku ewidencjonowania dzieł 
  • Czy kolekcjoner może przyczyniać się do budowania rozpoznawalności i wartości własnej kolekcji? 
  • Jak wykorzystać katalog kolekcji w celu promocji i marketingu posiadanych zbiorów – współpraca z instytucjami kultury, muzeami, galeriami sztuki. 
  • Za i przeciw publicznego prezentowania zbiorów w Internecie i o możliwych formach takiej prezentacji. 
  • O numerze inwentarzowym i etykiecie kolekcji – dlaczego warto wprowadzić własny system identyfikujący zbiory? 
  • Katalogowanie dzieł sztuki – strona techniczna, narzędzia, zdjęcia, opisy, przechowywanie dokumentów w postaci skanów i ich przechowywanie fizyczne.

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Łukasz Grabek – Historyk sztuki, antykwariusz, User Experience Designer. Pomysłodawca i współzałożyciel ArtSaas Technologies. Wykładowca Instytutu Sztuk Pięknych UMCS oraz studiów podyplomowych Rynek sztuki i antyków na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP).


ArtSaas Technologies to firma założona przez Cecylię i Łukasza Grabek, skupiająca ekspertów rynku sztuki i specjalistów nowych technologii, oferująca usługi informatyczne codziennie wspierające pracę galerii, artystów, a także kolekcjonerów. Dzięki Wirtualnemu Art Managerowi uporządkujesz i zdigitalizujesz swoją kolekcję, jak również zbudujesz profesjonalne relacje z instytucjami i artystami.



#7 – kolekcjonowanie porcelany powojennej. tajemnice białego złota cz. II

gość: marek kruczek

Webinar odbył się na żywo 20 listopada 2023 r.

Czas trwania nagrania: 2 godziny

Image

Na drugim webinarze z Markiem Kruczkiem – marszandem i antykwariuszem, właścicielem galerii Antyki z pasją i kolekcjonerem specjalizującym się w historycznej porcelanie i ceramice, rozmawiamy o kolekcjonowaniu ceramiki i porcelany powojennej, z okresu PRL.

kupuję to nagranie

O czym jest webinar?


Marek Kruczek dzieli się wiedzą na temat różnych aspektów kolekcjonowania porcelany z okresu PRL. Na webinarze omawiane są nasłynniejsze wytwórnie i projektanci działający w tym okresie, w tym także spółdzielnie rzemieślnicze czy zakłady prywatne.

Z webinaru dowiecie się, gdzie najlepiej kupować ceramikę powojenną i jak kształtują się ceny tego typu obiektów – co warto teraz kupować, a co traci na wartości. Poznacie także metody zdobień i sygnatury ceramiki.

  • Skąd wzięły się określenia "new look" i "pikasiaki" i co oznaczają?
  • Jacy byli najważniejsi projektanci i manufaktury porcelany i ceramiki z okresu PRL?
  • Czym były Spółdzielnie Rzemieślnicze?
  • Co będzie lepszym nabytkiem do kolekcji: figurki z Chodzieży, Bogucic, a może tylko Ćmielów?
  • Zakłady prywatne i ich produkcja w okresie PRL.
  • Problematyka nazewnictwa i przypisania autora do projektu.Ile kosztuje porcelana i ceramika z PRL-u?
  • Jakie były najczęstsze rodzaje zdobień ceramiki w okresie PRL?
  • Czym były dekoracje pozazakładowe?
  • Jak dobrać klucz do budowy kolekcji porcelany powojennej?
  • Jakie obiekty z zakresu powojennej porcelany są poszukiwane dziś przez kolekcjonerów i do wystroju wnętrz?
  • Od czego może zależeć cena ceramicznych obiektów?
  • Gdzie kupować porcelanę z PRL-u, a gdzie lepiej nie?
  • Skąd czerpać wiedzę o powojennej porcelanie?
  • Gdzie w Polsce i na świecie można zobaczyć najlepsze kolekcje porcelany z okresu PRL?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspercie


Marek Kruczek – marszand, antykwariusz, właściciel i założyciel Galerii Antyki z pasją Marek Kruczek, zlokalizowanej przy ul. J. Dietla 107 w Krakowie. Miłośnik i kolekcjoner rzemiosła artystycznego, a w szczególności ceramiki (głównie porcelana historyczna).


Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (biologia z spec. neurofizjologia, mgr), Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (technologia żywności, dr inż.) oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – kierunek Rynek Sztuki i Antyków. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich i Międzynarodowej Unii Antykwariuszy (CINOA) z siedzibą w Brukseli.Ekspert w zakresie ceramiki w programie „Łowcy skarbów kto da więcej”, TV4, ekspert muzealny. Współpraca z licznymi jednostkami muzealnymi w kraju. Twórca kolekcji ceramiki w Polsce i zagranicą. Założyciel kilku grup specjalistycznych na Facebooku (w zakresie porcelany) w tym jednej niemieckojęzycznej.Pierwszy obraz zakupił w 5 klasie Szkoły Podstawowej mając 10 lat, wtedy też zaczęła się jego miłość do antyków, która trwa do dnia dzisiejszego.



#8 – historia kolekcjonerstwa i rynku sztuki w polsce po 1945 r.

webinar z agnieszką gniotek

Webinar odbył się na żywo 4 grudnia 2023 r.

Czas trwania nagrania: 2:26 h

Image

O czym jest webinar?

Podczas webinaru poznasz kontekst historyczny rozwoju polskiego rynku sztuki po II wojnie światowej. Dowiesz się, kiedy po 1945 r. powstały pierwsze antykwariaty, galerie prywatne i domy aukcyjne w Polsce, posłuchasz o tym, jak wygląda współczesny rynek sztuki i co na niego wpływa oraz kim są współcześni kolekcjonerzy. Rozmawiamy też o tym, jak kształtował się gust Polaków na przestrzeni lat.

Webinar skierowany jest zarówno do kolekcjonerów, jak i do osób, które po prostu interesują się sztuką, historią sztuki i kolekcjonowaniem.

kupuję to nagranie
  • Jak wyglądała sytuacja rynku sztuki w Polsce po II wojnie światowej?
  • Jak regulowano handel dziełami sztuki w latach 1950-1970?
  • Czy i gdzie można było kupować dzieła sztuki w okresie PRL?
  • Kiedy powstały pierwsze galerie i antykwariaty prywatne po wojnie i jak funkcjonowały?
  • W jaki sposób kształtował się gust Polaków i co miało na niego największy wpływ?
  • Kiedy powstały pierwsze domy aukcyjne w Polsce?
  • Jak zmienił się nasz rynek sztuki po 1989 r.?
  • Jakie wydarzenia w kraju i na świecie miały największy wpływ na rozwój współczesnego rynku sztuki w Polsce?
  • Jak zmienił się rynek sztuki i kolekcjonowanie pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie?
  • Co cechuje polskiego kolekcjonera sztuki?
  • Jakie są najbardziej znane kolekcje prywatne i korporacyjne w Polsce?
  • Jakie wyzwania stoją obecnie przed polskimi kolekcjonerami?

zagadnienia poruszane na webinarze

o ekspertce


Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki działająca na rynku sztuki od niemal 30 lat, właścicielka Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego; prezeska Fundacji Xanadu; konsultantka w zakresie budowy kolekcji prywatnych i firmowych oraz inwestycji na rynku sztuki.Pomaga swoim klientom – miłośnikom sztuki, kolekcjonerom, inwestorom – dobrać najlepsze dzieło sztuki do ich indywidualnych potrzeb. Zajmuje się budową i marketingiem kolekcji prywatnych i firmowych.

Od 30 lat związana zawodowo ze sztuką, od 15 lat z rynkiem sztuki. Kuratorka wystaw i plenerów; jurorka konkursów z zakresu sztuki współczesnej, fotografii i designu; wykładowczyni w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem, rynkiem sztuki i fotografii, inwestycjami alternatywnymi, promocją i strategią budowania kariery w świecie sztuki. Członkini Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Publikowała na łamach m.in. Art&Business, Puls Biznesu, Gazeta Antykwaryczna, Gazeta Finansowa, Forbes, Modern Art, Private Banking, Świat Rezydencji.

Od 13 lat prowadzi własną firmę, w ramach której przygotowywała aukcje i wystawy dla domów aukcyjnych oraz licytacje charytatywne dla Stowarzyszenia Aperio, Fundacji Synapsis, Fundacji Lepszy Start, Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Od 2016 r. jest właścicielką Xanadu Galerii i Domu Aukcyjnego z siedzibą w Warszawie oraz prowadzi Fundację Xanadu. To jej projekty autorskie, za które ponosi pełną odpowiedzialność merytoryczną i finansową. Od września 2022 r. występuje jako ekspert rynku sztuki w Czwórce Polsatu w programie „Łowcy skarbów. Kto da więcej”. Ostatnio można jej posłuchać w podcastach Marka Jankowskiego „Mała Wielka Firma”, Rafała Hampela „Spokojnie o wnętrzach”, Agnieszki Jurkowskiej „Scenariusze kariery” oraz na konferencjach Życie w Multi i Big Business Meet Sience.Prowadzi cotygodniową audycję „O gustach się dyskutuje” streamowaną równolegle na Linkedin, Youtube i Facebook. Jest stale obecna na swoich prywatnych kanałach w social mediach, a często także na kanałach firmowych Xanadu. Na firmowej stronie internetowej prowadzi blog „O gustach się dyskutuje”.


Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny

ul. Gen. W. Andersa 29, 00-159 Warszawa


tel. 503012889

mail: galeria@galeriaxanadu.pl

Używamy plików cookie. Możemy je zamieścić w celu analizy danych dotyczących odwiedzających, ulepszenia naszej strony internetowej, pokazania spersonalizowanych treści i zapewnienia Państwu wspaniałego doświadczenia na stronie internetowej. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookie, których używamy, kliknij "dowiedz się więcej".
Dowiedz się więcej Akceptuję