ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Wystawa solowa Izy Staręgi w Xanadu

serdecznie zapraszamy na wystawę indywidualną Izy Staręgi zatytułowaną “Twarzą w twarz”! Wystawa dostępna będzie do oglądania na żywo oraz online w formie wirtualnego spaceru. Z okazji otwarcia zaprosimy również na rozmowę z artystką transmitowaną na naszym profilu na Facebooku. Ze względu na obecną sytuację wernisaż wystawy będzie całodniowy, aby wszyscy zainteresowani mogli w komfortowych warunkach zapoznać się z wystawą i spotkać z artystką. “Dzień wernisażowy” odbędzie się w czwartek 29 października 2020 r. w godz. 12:00-19:00. Wystawa będzie dostępna do oglądania do 10 listopada 2020 r.

Autorka w swoich najnowszych kompozycjach kontynuuje wątki, które obecne są w jej twórczości niemal od początku. Na wystawie zobaczymy więc przede wszystkim najnowsze portrety z cyklu “Kobiety w chustach” – ponadczasowe wizerunki kobiet, które z jednej strony mocno osadzone są w estetyce malarstwa dawnego, a nawet sztuki koptyjskiej czy ikon, z drugiej jednak tak bardzo współczesne.

>> Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

“Malowane przez Izę twarze są portretami ideowymi. Często jestem pytana, czy przedstawiają konkretne osoby. Czasami może jest w nich dalekie echo inspiracji kimś bliskim. Generalnie jednak są to oblicza wyimaginowane, których rodowód sięga malarstwa dawnego. Artystka inspiruje się ikoną, malarstwem koptyjskim, ostatnio też XVII-wiecznym malarstwem holenderskim. Bohaterami jej prac są przede wszystkim kobiety, choć zdarzają się wyjątki. Należą do nich nie tylko męskie oblicza, ale też portrety symboliczne, odarte z cielesności, przypominające o przemijaniu i naszej śmiertelności.”

– fragment tekstu Agnieszki Gniotek