ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Zapraszamy na wernisaż wystawy Agaty Rościechy!

Przed nami wystawa Agaty Rościechy zatytułowana “Xenia – Kraina gościnności”, która rozpocznie się już w piątek 30 czerwca 2023 r.! Wystawa potrwa do 15 lipca 2023 r.

Na wernisaż zapraszamy gorąco w piątek 30 czerwca 2023 r. w godz. 18:00-21:00 do siedziby Xanadu przy ul. Andersa 29 w Warszawie. To nie tylko okazja, aby premierowo obejrzeć najnowszy cykl malarski Agaty Rościechy, ale także by poznać i zamienić słowo z samą artystką.

W cyklu prac prezentowanym na wystawie Artystka sięga po całkiem nową dla siebie tematykę – po zainteresowaniu ludzkim ciałem i atrybutami kobiecości, a także naturą, eksploruje formy związane z architekturą i miejskimi przestrzeniami. Traktuje je z właściwą dla siebie uważnością na kolory, faktury i zmysłowe aspekty obserwowanych form.

“Kiedy podróżujemy, architektura jakiegoś miejsca jest tym, z czym stykamy się najpierw. Od niej zależy, jak odbierzemy określone miejsce a nawet mieszkających w nim ludzi. Ona określa, czy gdzieś poczujemy się dobrze. Najnowszy cykl Agaty Rościechy noszący tytuł „Xenia – Kraina gościnności” zwraca uwagę na ten aspekt, który najczęściej nam umyka. Xenia znaczy gościnna. Czy wnętrza naszych miast takie są? Czy tak je sobie wyobrażamy? Czy tak odczuwamy architekturę, kiedy zwiedzamy inne kraje?

Wystawa w Xanadu jest pierwszym wyjściem w rejony architektoniczne artystki, która prowadzi wykłady właśnie na wydziale architektury wnętrz. Analizuje w trakcie zajęć ze studentami takie aspekty otoczenia, które mają głęboko psychologiczny wpływ na człowieka, na jego kreatywność, akceptację odmienności, odczuwaną empatię.

Mimo wprowadzenia nowego tematu do twórczości, warsztatowo Agata Rościecha czerpie z tego samego zespołu form i narzędzi, który od lat doprowadza do perfekcji. Czasami czuję się zaskoczona tym, że potrafi wycisnąć nowe wartości z artystycznej gry, której reguły zdawałoby się, znamy już na pamięć.”

– fragment tekstu Agnieszki Gniotek → przeczytaj całość