ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Jak wygląda zawód konserwatora sztuki? Zapisz się na nasze warsztaty!

Już wkrótce – 20 sierpnia 2023 r. w Xanadu odbędzie się wyjątkowe spotkanie: “Warsztaty konserwatorskie dla laików” z Joanną Sitnik Van-Hasselt!

Konserwacja sztuki to dziedzina budząca duże zaciekawienie – dowodem na to był nasz webinar z konserwatorką malarstwa, który przyciągnął bardzo szerokie grono widzów. Dlaczego ta dość niszowa tematyka tak nas interesuje?

To z jednej strony zawód artystyczny, wymagający dużego obycia ze sztuką, umiejętności manualnych, znajomości technik malarskich, dobrego oka do kolorów i kompozycji. Konserwatorzy zdobywają wiedzę podczas aż 6-letnich studiów na Akademiach Sztuk Pięknych. Z drugiej strony to też dziedzina naukowa, korzystająca z najnowszych technologii, skomplikowanych sprzętów, wymagająca wiedzy m.in. z zakresu chemii czy biologii.

Wraz z Joanna Sitnik-Van Hasselt – doświadczoną konserwatorką malarstwa, fotografii i sztuki współczesnej, chcemy uchylić Wam rąbka tajemnicy zawodu konserwatora. Na organizowanych w Xanadu warsztatach będziecie mogli przez kilka godzin poczuć się jak konserwator dzieł sztuki, a przy tym kreatywnie spędzić czas!

Na warsztatach:

  • Poznasz historię dziedziny i różne podejścia w konserwacji.
  • Obejrzysz i poznasz różne sprzęty konserwatorskie.
  • Będziesz mieć możliwość dotknięcia obrazów i rekwizytów konserwatorskich (np. próbki przekroju warstw obrazu).
  • Podczas pokazu zdejmowania werniksu na XIX-wiecznym obrazie dowiesz się, jaka jest struktura obrazu.
  • Obejrzysz obrazy pod UV i pod mikroskopem USB.
  • Na specjalnie przygotowanych materiałach będziesz mógł/mogła spróbować uzupełnić kolorystycznie fragment znanego obrazu.
  • Spróbujesz mieszania farb i barwników ze spoiwem.
  • Dowiesz się, jak dbać o posiadane dzieła sztuki, jak je przechowywać czy transportować.

JAK SIĘ ZAPISAĆ NA WARSZTATY?

Warsztaty odbędą się w niedzielę 20 sierpnia 2023 r. w godz. 9:00-13:00, w naszej siedzibie przy ul. Andersa 29 w Warszawie. Miejsca w grupie powoli się zapełniają – została już tylko połowa!

Zapisy i szczegółowy program znajdziecie pod tym linkiem: https://www.galeriaxanadu.pl/warsztaty-konserwacja-dla-laikow/

Koszt warsztatów to 585 zł. W cenę wliczone są wszystkie materiały, które będziesz wykorzystywać na warsztatach, a także napoje: kawa, herbata, woda i słodki poczęstunek. Ponadto, każdy uczestnik otrzyma w prezencie ebooka autorstwa Joanny Sitnik–Van Hasselt “Jak dbać o dzieła sztuki. Poradnik dla kolekcjonerów malarstwa I fotografii”, który sprzedawany jest normalnie w cenie 79 zł.