Xanadu

Xanadu to egzotyczna, mityczna kraina szczęśliwości i dobrobytu. Pisał o niej angielski romantyk Samuel Coleridge w swoim poemacie „Kubla Khan”. Pojawiła się też w kultowym filmie „Obywatel Kane” jako nazwa ogromnej, fantastycznej posiadłości, a w musicalu z lat 80. o tym samym tytule „Xanadu”, jako synonim spełnienia marzeń. Film opowiada o młodym, utalentowanym, ale sfrustrowanym malarzu, który, aby się utrzymać, pracuje dla wytwórni płytowej. Zainspirowany przez przypadkowo spotkaną tajemniczą Kirę, która w rzeczywistości okazuje się być jedną z Muz, otwiera klub taneczny o nazwie Xanadu. Dzięki ingerencji Muz Xanadu staje się wielkim sukcesem, a bohater filmu odnajduje w nim szczęście.

Dla nas Xanadu to metafora tego, czym jest sztuka – a więc przede wszystkim źródłem zachwytów, estetycznej przyjemności, nieoczywistego piękna, różnorodności, być może nawet pewnej tajemnicy. Dopiero potem wartością materialną, inwestycją.

Chcemy, aby sztuka nie onieśmielała – nasza przestrzeń jest otwarta dla każdego. Xanadu to nie tylko miejsce, w którym sztukę pokazujemy, ale również przestrzeń wymiany myśli. Oprócz prezentacji wystaw i organizacji aukcji stawiamy przede wszystkim na doradztwo, wierząc, że wrażliwość na sztukę tkwi w każdym z nas, a poważniejsze kompetencje w jej rozpoznawaniu można w sobie stopniowo wykształcić, mając z nią styczność na co dzień, ale też rozmawiając o niej, czytając i oglądając wystawy i muzealne zbiory. Dlatego szczególnie cenny jest dla nas kontakt osobisty. Pragniemy, aby kolekcjonowanie dzieł sztuki nie kojarzyło się jedynie z pasją dla koneserów, czy osób o zasobnym portfelu, posiadających rozległą wiedzę.

Działalność Galerii Xanadu koncentruje się wokół aukcji oraz wystaw czasowych. Nasze propozycje skierowane są zarówno do kolekcjonerów sztuki młodej, jak i osób zainteresowanych twórczością artystów średniego pokolenia, często uznawanych już za klasyków. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą u nas wielbiciele malarstwa, rzeźby i grafiki, ale też polskiego designu oraz fotografii. Oprócz aukcji młotkowych organizujemy aukcje internetowe poświęcone węższym zjawiskom w sztuce, w planach mamy również organizację kursów z zakresu kolekcjonerstwa i rynku sztuki w Polsce, a także kursy skierowane dla artystów, które ułatwią im zrozumienie rynku sztuki i rządzących nim zasad.

Oferujemy także usługę wypożyczeń dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz dla osób prywatnych. Ponadto doradzamy początkującym i bardziej zaawansowanym kolekcjonerom, służymy pomocą w zakresie konserwacji, oprawy, czy wyceny dzieł sztuki współczesnej.

Przede wszystkim jednak z prawdziwą przyjemnością prowadzimy rozmowy o sztuce.


Obejrzyj nasze wnętrze na wirtualnym spacerze: