ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

O wystawie:

Zapraszamy na wystawę solową Joanny Pałys "Krajobrazy przeobrażone". Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lutego 2024 r. w godz. 18:00-21:00. Wystawa będzie czynna do 17 lutego 2024 r.


Krajobrazy przeobrażone

Na kolejne obrazy Joanny zawsze czekam z niecierpliwością. Powstają powoli, z ogromnym pietyzmem. Zaledwie kilka, kilkanaście prac rocznie. Kiedy jest ich więcej, to oznacza, że artystka sięgnęła też po małe formaty. Patrząc na te prace wcale nie jestem jednak przekonana czy, mimo innej skali, powstają szybciej. Być może nie. 

Joanna Pałys maluje to, co ją otacza. Różnorodność jej twórczości wynika ze zmian miejsca do życia. Interesuje ją pejzaż i oglądane na co dzień krajobrazy. Kiedy mieszkała w Indiach, w jej twórczości pojawiła się modernistyczna architektura tego kraju. Jednak Indie to był tylko pewien moment. Ciągłość fascynacji malarskich Joanny Pałys wynika z krajobrazu Dolnego Śląska. 

Zmiany w pejzażu tej krainy to też notacja zmian barw malarstwa Joanny. Od dyplomowych prac opartych na kontraście matowych i błyszczących czerni, poprzez obrazy szare i dziwnie żółte, aż do tworzonych obecnie „Krajobrazów przeobrażonych”, gdzie błękity i kolory ziemi tworzą niesamowite światy. Barwa z jednej strony „wycina” tematy malarskie wykorzystywane przez Joannę z realności, a z drugiej pozwala nam kontemplować spójną opowieść o krainie znanej i jednocześnie zupełnie obcej. Bezpośrednią inspiracją powstania tego cyklu malarskiego był surrealistyczny nieco pejzaż kamieniołomów w Strzegomiu. 

Pierwsze obrazy z tej serii pojawiły się na wystawie, jaką w 2022 r. pokazywaliśmy w ramach Warszawskich Targów Sztuki. Wszystkie trafiły od razu do kolekcji prywatnych. Podobnie z dyptykiem z tego cyklu, który Joanna namalowała nieco później. Dlatego nie dziwcie się, że wystawa, jaką oglądacie, składa się częściowo z dzieł mających już swoich właścicieli. 

Przez rok nowych prac Joanny Pałys w Xanadu nie było. Tylko w taki sposób artystka mogła przygotować opowieść o przeobrażonych krajobrazach i skupić się na spójnej i przemyślanej twórczości. 

Klimat prac ma w sobie jednocześnie coś konkretnego i nierealnego. Niuanse w warstwie kolorystycznej są niesamowite, podobnie jak napięcia i rytmy wynikające z narastania kolejnych planów. Kulisowość i odrobina teatralizacji pejzażu sprawiają spektakularne wrażenie, ale jednocześnie emanują delikatnością. 

Twórczość Joanny to propozycja dla uważnych odbiorców, którzy poświęcą czas na kontemplację i analizę płócien. Często dopiero po chwili dostrzegamy w nich drobne elementy architektoniczne, które niczym kotwica sprowadzają magiczny, nadrealny krajobraz ku rzeczywistości. 

Wprowadzanie w przestrzeń krajobrazową cywilizacyjnych ingerencji to jeden z kilku elementów, które wskazują na źródło inspiracji, z jakim Joanna Pałys się nie kryje. Sama artystka mówi: „Ważnym wątkiem jest nawiązanie do chińskiego malarstwa pejzażowego, które od lat mnie intryguje. Szczególnie umiejscowienie człowieka lub też śladów jego obecności w postaci architektury na obrzeżach krajobrazu. Człowiek jest tam ukazywany jako część natury, a nie jego dominanta. W moich obrazach nawiązuję do takiego ujęcia człowieka”.

Śląski pejzaż to kwintesencja malarstwa Joanny Pałys. Artystka się do tego otwarcie przyznaje, mówiąc: „Jestem tak bardzo zakotwiczona w obrazach z mojego dzieciństwa i młodości, tak bardzo ukształtowały one moją wrażliwość, że wciąż do nich wracam, choć za każdym razem myślę, że to już jest ostatni raz”. 

To tłumaczy ideę powstania cyklu „Krajobrazów przeobrażonych” i pozwala nam lepiej rozumieć obecność człowieka w tym malarstwie, która być może, w pierwszym oglądzie, może nam umknąć. Artystka konkretnie nakierowuje nas na tę interpretację: „Skały i kamieniołomy maluję w taki sposób, że wydają się być naturalnymi formacjami. Jeśli ktoś nie zna źródła inspiracji, to może te obrazy odebrać jako przedstawienia pejzaży górskich czy naturalnych jezior. Tymczasem obrazy te w całości poświęcone są efektom działania człowieka. Człowiek nie jest tutaj częścią natury, a kimś, kto ją kształtuje. Ten cykl nie jest prostą krytyką ludzkich działań, a raczej moim namysłem nad wpływem człowieka na naturę”.

Zmiany klimatu, wpływ cywilizacji na naturalną substancję planety, na ekosystemy i nasze otoczenie to, co tu kryć, tematy obecnie modne. Można nimi epatować, z nastawieniem na zwrócenie uwagi. Można też opowiadać o tym w sposób subtelny i piękny i, tak jak mówi Joanna, „z namysłem”. Dziś krytycy oczekują od sztuki zaangażowania. Po raz kolejny. Słusznie, jednak samo zaangażowanie często nie wystarcza. Musi mu towarzyszyć dobra sztuka. Koncepcyjnie przemyślana, perfekcyjna warsztatowo i zwyczajnie piękna. 

Agnieszka Gniotek


O artystce

Joanna Pałys (ur. 1981 r.) – Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP. Dyplom w 2008 r.: z malarstwa u prof. S. Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. W. Kaniowskiego. Aneks z grafiki uzyskała w pracowni prof. P. Tyszkiewicza w Katedrze Grafiki Warsztatowej. W 2022 r. obroniła pracę doktorską z malarstwa w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na macierzystej uczelni. Obecnie pracuje na ASP we Wrocławiu na stanowisku adiunkta – prowadzi pracownię dyplomującą Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej.

Otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008, 2010, 2022) oraz Stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie kultury i sztuki (2007/2008). Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: IV Wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Artystycznym „Pejzaż Współczesny”, Częstochowa (2014); nominacja do finału międzynarodowego konkursu malarskiego STRABAG ArtAward, Austria (2014); I Nagroda na 7. Międzynarodowym Biennale Miniatury w OPK Gaude Mater w Częstochowie (2012); nagroda firmy Sennelier na II Międzynarodowym Biennale Obrazu “Quadro-Art”, Łódź (2009); I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy i Nagroda Kwartalnika Artystycznego Format na 18. OPMM Promocje 2008, Galeria Sztuki, Legnica (2008); Nagroda Najlepszy Dyplom 2008 wrocławskiej ASP.

Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: “Konstrukcje peryferyjne”, Galeria Fotografii przy Świdnickim Ośrodku Kultury, Świdnica (2022); "Zanikanie", Galeria Xanadu, Warszawa (2021/2022); „Habitaty”, Weronika Lucińska i Joanna Pałys, Galeria Sztuki Współczesnej BCK, Brzeg (2018); „Punkt wyjścia”, ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2017); „Nieobecność”, Joanna Pałys (obrazy) i Weronika Lucińska (ceramika), Galeria Refektarz, Krotoszyn (2017) i Galeria Sztuki Socato, Wrocław (2015); „Kontrapunkt”, Galeria Konduktorownia Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Częstochowa (2016); „Happy Endu nie będzie”, Natalia Bażowska i Joanna Pałys, Teatr Polski, Wrocław (2013); „Punkt Wyjścia. Pałys / Laszenko – Obrazy Architektury”, Galeria Socato, Wrocław (2011); „Obiekty”, Galeria BWA, Bydgoszcz (2011); „Pejzaż Industrialny”, Galeria H87, Arnhem, Holandia (2010); „Obiekty”, Galeria Awans, Legnica (2010); „Pejzaż Postindustrialny”, Galeria Na Solnym, Wrocław (2008); „Pejzaż Postindustrialny”, Galeria Młodych Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Wrocław (2008); „Pejzaż Postindustrialny”, wystawa dyplomowa, Galeria Miejska, Wrocław (2008). 

Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w kolekcjach prywatnych.

Katalog Joanna Pałys – Krajobrazy przeobrażone

youtube iconMateriały filmowe z wystawy

Wirtualny spacer:

Prace:

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr IGK, 2023, błękitno-różowy pejzaż, kamieniołom, pomost

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr IGK, 2023

Informacje: akryl, płótno120x180 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR IGK" 2023

Cena: 11 500,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr IIGK, 2023, pejzaż w błękitach, różu, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr IIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno120x160 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR IIGK" 2023

Cena: 10 000,00 

Status: Niedostępny

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr IIIGK, 2023, pejzaż w granatach, czerwieni, kamieniołom, skały

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr IIIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno140x100 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR IIIGK" 2023

Cena: 8 600,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr IVGK, 2023, pejzaż w błękitach, różu, kamieniołom, skały

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr IVGK, 2023

Informacje: akryl, płótno100x140 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR IVGK" 2023

Cena: 8 600,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr IXGK, 2023, pejzaż w szarościach, błekitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr IXGK, 2023

Informacje: akryl, płótno30x30opisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS 2023 "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR IXGK"

Cena: 3 000,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr VGK, 2023, pejzaż w błękitach, różu, kamieniołom, skały

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr VGK, 2023

Informacje: akryl, płótno 130x100 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR VGK" 2023

Cena: 8 200,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr VIGK, 2023, pejzaż w pomarańczu, różu, szarościach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr VIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno100x160 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR VIGK" 2023

Cena: 9 500,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr VIIBS, 2023, pejzaż w pomarańczu, szarościach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr VIIBS, 2023

Informacje: akryl, płótno90x70 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR VIIBS" 2023

Cena: 5 200,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr VIIIGK, 2023, pejzaż w szarościach, fioletach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr VIIIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno90x70 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR VIIIGK" 2023

Cena: 5 200,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XBS, 2023, pejzaż w pomarańczu, różu, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XBS, 2023

Informacje: akryl, płótno80x60 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XBS" 2023

Cena: 4 900,00 

Status:

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XIBS, 2023, pejzaż w pomarańczu, szarościach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XIBS, 2023

Informacje: akryl, płótno90x70 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XIBS" 2023

Cena: 5 200,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XIIGK, 2023, pejzaż w szarościach, błekitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XIIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno60x50 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY XII GK" 2023

Cena: 4 000,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XVGK, 2023, pejzaż w szarościach, błekitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XVGK, 2023

Informacje: akryl, płótno30x30opisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XVGK" 2023

Cena: 3 000,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XIVGK, 2023, pejzaż w szarościach, błekitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XIVGK, 2023

Informacje: akryl, płótno30x30opisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XIVGK" 2023

Cena: 3 000,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XVIGK, 2024, pejzaż w szarościach, błekitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XVIGK, 2024

Informacje: akryl, płótno30x30opisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XVIGK" 2024

Cena: 3 000,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys, Krajobraz przeobrażony nr XIIIGK, 2023, pejzaż w różach, błękitach, kamieniołom, skały, architektura

Joanna Pałys

Tytuł: Krajobraz przeobrażony nr XIIIGK, 2023

Informacje: akryl, płótno30x30opisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "KRAJOBRAZ PRZEOBRAŻONY NR XIIIGK" 2023

Cena: 3 000,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys Ślady S22-3, z cyklu Sztuka Ziemi, 2022 - szaro-różowy obraz z widokiem na skały

Joanna Pałys

Tytuł: Ślady S22-3 z cyklu Sztuka Ziemi, 2022

Informacje: akryl, płótno40x30 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "ŚLADY S22-3" Z CYKLU: "SZTUKA ZIEMI" 2022

Cena: 3 200,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys Ślady S22-4, z cyklu Sztuka Ziemi, 2022 - szaro-czerwony obraz z widokiem na skały

Joanna Pałys

Tytuł: Ślady S22-4 z cyklu Sztuka Ziemi, 2022

Informacje: akryl, płótno50x40 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "ŚLADY S22-4" Z CYKLU: "SZTUKA ZIEMI" 2022

Cena: 3 500,00 

Status: Dostępny

Szybki zakup
Joanna Pałys Ślady L22-1, 2022 - szaro-różowy obraz z widokiem

Joanna Pałys

Tytuł: Ślady L22-1, 2022

Informacje: akryl, płótno90x120 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "ŚLADY L22-1" 2022

Cena: 7 600,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys Ślady L22-3, 2022 - szaro-różowy obraz z widokiem

Joanna Pałys

Tytuł: Ślady L22-2, 2022

Informacje: akryl, płótno90x120 cmopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "ŚLADY L22-2" 2022

Cena: 7 600,00 

Status: Sprzedany

Joanna Pałys

Tytuł: Hałdy S22-5 z cyklu Sztuka Ziemi, 2022

Informacje: akryl, tektura, pleksi45x30 cm; 48,5x33,5 cm w oprawieopisany na odwrocie: JOANNA PAŁYS "HAŁDY S22-5" Z CYKLU "SZTUKA ZIEMI" 2022

Cena: 3 500,00 

Status: Sprzedany