ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj
ban - kopiuj - kopiuj - kopiuj

Budowanie kolekcji

Jednym z priorytetów Galerii Xanadu jest pomoc w budowaniu kolekcji, zarówno początkującym miłośnikom sztuki, jak i osobom, którym temat ten jest już bliski. Z kolekcjonowaniem sztuki należy postępować rozważnie i ostrożnie. Osoby, które zaczynają kupować malarstwo lub rzeźbę, zazwyczaj nie poprzestają na kilku pracach. Tylko nieliczni kończą w momencie, kiedy zapełnią ściany własnego domu. Prawdziwe kolekcjonowanie to zresztą coś więcej, niż tylko nabywanie prac artystów. To pasja, która powoduje dalsze zaangażowanie – lekturę książek o sztuce, wertowanie poświęconych jej albumów, odwiedzanie wystaw i wernisaży, planowanie wyjazdów urlopowych i służbowych tak, aby zobaczyć znane kolekcje muzealne i interesujące ekspozycje czasowe w ważnych instytucjach kultury. Dlatego zrównanie kolekcjonowania z wydawaniem pieniędzy na obrazy byłoby daleko posuniętym uproszczeniem.

W Xanadu chcemy udowodnić, że warto kolekcjonować i warto robić to świadomie. Dlatego proponujemy doradztwo dla osób prywatnych oraz firm w zakresie inwestowania w sztukę współczesną. Chcemy być przewodnikiem po rynku sztuki, pomocą w tworzeniu i zarządzaniu kolekcją, dawać wskazówki jak wykorzystywać ją jako istotny element kreowania wizerunku.

Przygodę z kolekcjonowaniem dzieł sztuki może rozpocząć każdy, niezależnie od stopnia zamożności, i niezależnie od zdobytej wiedzy. Posiadanie wielkich pieniędzy wcale nie jest konieczne, aby zbudować ciekawy i wartościowy zbiór dzieł sztuki. Przede wszystkim budowanie kolekcji to wieloletni proces, stąd też nakłady finansowe potrzebne do jej stworzenia pozyskiwane są powoli. Istotne jest, aby już na wstępie ustalić profil zbiorów. Powinien on przystawać do zasobności naszego portfela. Jeśli zamarzymy o kolekcjonowaniu klasyki francuskiego impresjonizmu to jasnym jest, że raczej nigdy, a przynajmniej bardzo długo, nie będzie nas stać na to, aby nabywać upragnione przez nas prace. Jednak, kiedy zdecydujemy się na współczesnych artystów polskich młodego lub średniego pokolenia to bez problemu zbierzemy wartościowy i bardzo piękny zbiór prac, który utworzy cenną kolekcję. Będziemy mogli być z niej dumni, stale ją poszerzać, cieszyć się jej wartością estetyczną, ale także materialną. Trzeba pamiętać, że wartość kolekcji zawsze przewyższa wartość sumy poszczególnych dzieł do niej należących. Wynika to z tego, że w kolekcji jest też pewnego rodzaju czynnik „dodany” w postaci emocji i osobowości zbieracza, który także zostaje „przepisany” na kwotę materialną wycenianą przy sprzedaży zbioru.

Określenie profilu zbiorów już na początku naszej kolekcjonerskiej przygody jest oczywiście ważne. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie możemy zmienić upodobań. Sztuka to nie wojsko i zasada, że „saper myli się tylko raz” tutaj nie obowiązuje. Warto to sobie bardzo wyraźnie powiedzieć. Dotyczy to nie tylko rodzaju zbieranych prac, ale także ich charakteru. Nasz gust ewoluuje – to naturalny proces. W miarę oglądania coraz większej ilości dzieł sztuki pogłębiamy wrażliwość, coraz więcej dowiadujemy się i o sztuce, i o sobie, stajemy się bardziej wybredni.

W Xanadu podpowiemy, jak rozpocząć kolekcjonowanie, i jak mądrze rozwijać się w tym kierunku. W naszych działaniach uwzględniamy przede wszystkim indywidualne upodobania klientów, wyznając zasadę, że sztuka ma być źródłem emocji i estetycznej przyjemności.


Obejrzyj nasze wnętrze na wirtualnym spacerze: